Lidhu me ne

Stil

Tumoret në tru!

Sistemi nervor qendror, i cili përbëhet nga truri dhe palca kurrizore, përfshihet pothuajse në çdo funksion të trupit.

Nëse një tumor zhvillohet në tru ose palcë kurrizore, mund të preken shumë aftësi vitale, duke përfshirë të folurën, kujtesën dhe lëvizjen.

Tumori i trurit

Kur është beninje ose malinje?

Tumori beninj i trurit nuk përmban asnjë qelizë kanceroze, sidoqoftë, ky lloj tumori mund të jetë i rrezikshëm sepse zgjerohet dhe mund të prekë në indet delikate të trurit ose të palcës kurrizore dhe të ndikojë në funksionimin normal të tyre.

Një tumor beninj zakonisht mund të hiqet në mënyrë kirurgjikale dhe në shumicën e rasteve ky tumor nuk përsëritet.

Kur tumori i trurit është “malinjë”, ai përmban qeliza kanceroze. Qelizat kanceroze mund të rriten ngadalë ose shpejt. Ata sulmojnë inde të shëndosha të trurit rreth tumorit. Tumoret malinje janë shpesh kërcënuese për jetën.

Ky lloj tumori përhapet në pjesë të tjera të trupit, në një proces të quajtur metastazë. Një tumor i trurit mund të jetë i keq, por nuk mund të prekë ndonjë ind të afërt. Këto tumore thuhet se janë “të kapsuluara”.

Tumoret primare dhe metastatike

Një tumor që fillon në kurriz ose tru quhet tumor primar. Ka më shumë se 100 lloje të tumoreve kryesore të trurit. Disa mund të shërohen me shumë pak trajtim, ndërsa të tjerët nuk mund të shërohen. Një tumor që fillimisht rritet në një vend tjetër në trup dhe pastaj përhapet në sistemin nervor quhet tumor metastatik ose sekondar.

Ka më shumë gjasa që një kancer që fillon në një pjesë tjetër të trupit të përhapet në tru sesa në anën tjetër. Kancerët më të zakonshëm që përhapen në tru, vijnë nga mushkëria, gjiri, melanoma dhe zorra e trashë.

Kanceri i trurit te fëmijët

Pas leucemisë dhe tumoret e palcës kurrizore, tumoret e trurit janë lloji i dytë më i zakonshëm i kancerit te fëmijët.

“Disa prej problemeve gjenetike bëjnë që fëmijët të jenë më të ndjeshëm ndaj tumoreve të trurit”, thotë Andrew Sloan, MD, drejtor i Qendrës së Tumorit të Trurit dhe Qendrës së Neuro-Onkologjisë në Qendrën Mjekësore të Mjekësisë së Rasteve në Universitetin e Cleveland.

Ka dallime të konsiderueshme midis kancerit të trurit të fëmijës dhe një të rrituri. Ato gjenden në vende të ndryshme, kanë simptoma të ndryshme, duken ndryshe në mikroskop dhe kanë tendenca të ndryshme për t’u përhapur në pjesë të tjera të trupit.

Shumica e tumoreve të rritur zhvillohen në atë që quhet korteksi cerebrale, zona e sipërme e trurit që ka një rol në kujtesë, mendim etj. Ndërsa fëmijët shpesh zhvillojnë tumore që ndodhen pranë trurit dhe ndikojnë në lëvizje dhe koordinim.

Ekzistojnë katër lloje primare të tumoreve te fëmijët:

• Medulloblastoma – Ky është lloji më i zakonshëm i kancerit të trurit që gjendet te fëmijët, pak më shpesh te djemtë se te vajzat. Ky tumor është i vendosur në trurin e vogël. Trajtimi përfshin kirurgji, e ndjekur zakonisht nga kimioterapia dhe nganjëherë rrezatimi;

• Ependimoma – Tumoret gjenden në kavitete të mbushura me lëngje të vogla të quajtura ventrikula. Kimioterapia, kirurgjia dhe rrezatimi përdoren të gjitha për trajtimin e ependimomave;

• Glioma – Është më e shpeshtë te fëmijët e moshave 3 deri në 10 vjeç. Zakonisht përdoret rrezatimi për të trajtuar këto lloje të tumoreve të trurit;

• Astrocitomat – Shpesh nuk janë kancerogjene dhe rriten ngadalë. Ata normalisht hiqen përmes operacionit.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook