Lidhu me ne

Stil

Efektet anësore të hemodializës!

Ky trajtim kërkohet zakonisht kur më pak se 15 për qind e veshkave nuk funksionon.

Hemodializa është një trajtim që kryen punën e veshkave kur ndalojnë ato nuk funksionojnë siç duhet. Gjatë hemodializës, një pajisje heq nga gjaku juaj kripën, ujin dhe produktet që nuk duhen.

Trajtimi mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut dhe niveleve të bilancit të vitaminave dhe mineraleve në trup.

Hemodializa përdoret tek njerëzit të cilët janë në fazën e fundit të sëmundjes kronike të veshkave. Përdoret gjithashtu edhe tek njerëzit që vuajnë nga dëmtime akute të veshkave.

Probleme të tilla shëndetësore si diabeti, presioni i lartë i gjakut, ciste të veshkave, inflamacion i veshkave dhe sëmundje të tjera mund të çojnë në mosfunksionimin e veshkave.

Procedura e Hemodializës

Hemodializa kryhet zakonisht në spital, por edhe në shtëpi. Dy gjilpëra futen në krahun tuaj dhe secili është i lidhur me një tub plastik fleksibël që lidhet me një dialyzer (një filtër që pastron gjakun tuaj).

Dializuesi merr gjakun tuaj nëpërmjet një tubi. Kjo lejon që lëngjet dhe mbetjet shtesë të kalojnë nga gjaku juaj në një lëng pastrimi. Gjaku i filtruar pastaj kthehet në trupin tuaj nëpërmjet një tubi të dytë.

Ju mund të uleni në një karrige dhe të shikoni televizor, lexoni, ose të jeni në gjumë gjatë marrjes së hemodializës.
Shumica e njerëzve kanë rreth tre trajtime në javë, prej të cilave merr rreth tre deri në katër orë.

Por mund të kryhet dializa edhe në shtëpi. Nëse merrni hemodializë në shtëpi, mund të keni trajtime më të shkurtra dhe mund ta bëni terapinë kur jeni duke fjetur.

Dializa në shtëpi kryhet zakonisht gjashtë deri në shtatë ditë në javë për dy deri në tre orë në të njëjtën kohë. Një infermiere do t’ju mësojë se si ta bëni dializën tuaj në shtëpi.

Disa studime kanë treguar se dializa në shtëpi rezulton në një cilësi më të mirë të jetës dhe më pak efekte të padëshiruara anësore.

Para Hemodializës

Para çdo trajtimi të dializës, mjeku mund të kontrollojë peshën tuaj, presionin e gjakut, pulsin dhe temperaturën.

Pas Hemodializës

Mjeku mund të kontrollojë sërish peshën tuaj. Ndoshta do të keni nevojë për teste të gjakut shpesh për të parë se sa mirë është trajtimi. Qëndroni në kontakt me mjekun për gjithçka që duhet të konsultoheni dhe t’i tregoni për ndonjë efekt anësor.

Gjatë ose pas trajtimit, mund të përjetoni ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

• Dhimbje muskulore;

• Dhimbje koke, nauze, ose marramendje;

• Presion të ulët të gjakut;

• Presion të lartë të gjakut;

• Kruarje;

• Gjumi i turbullt;

• Anemia (numërimi i ulët i qelizave të kuqe të gjakut);

• Sëmundjet e kockave;

• Mbingarkesa me lëngje (shumë lëngje në gjak);

• Inflamacion i membranës rreth zemrës;

• Rrahje zemre e parregullt (aritmi);

• Nivelet e larta të kaliumit;

• Depresion;

• Amiloidoza (proteinat në gjak depozitohen në nyje dhe tendina);

• Lodhje.

Ushqimi i hemodializës

Mjeku do t’ju tregojë që të ndiqni një dietë të veçantë gjatë marrjes së dializës. Shumica e njerëzve janë të këshilluar që të hanë më shumë proteina dhe të kufizojnë konsumin e kaliumit, natriumit, fosforit dhe lëngjeve.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook