Lidhu me ne

Stil

Ke probleme me zemrën? Konsumo banane!

Banania është një frut ekzotik që rritet sidomos në vendet e ngrohta me klimë tropikale.

Ajo përmban sasi të mëdha seratonine, që ndihmojnë në proceset biokimike të trurit. Këshillohet që njerëzit flegmatikë (Temperamenti flegmatik përfaqësohet më së miri nga njerëzit e qetë dhe të urtë, varion nga ata që kanë vëmendje të paktë kundrejt gjërave deri tek ata që janë përtacë) ta hanë me mjaltë.

Ajo ndikon në shërimin e inflamacioneve kronike të mushkërive, sidomos të astmës bronkiale.

Konsumimi i bananes shërben për:

Çlodhjen e zemrës;
Çlodhjen e muskujve dhe të të gjithë trupit.

Përveç bananes, në këtë material do t’ju japim shtesë edhe një informacion të vlefshëm kurues për bimën e Bushit.

Bushi është një dru i egër i përhapur edhe në vendin tonë, sidomos në lugina dhe anës lumenjve, me lartësi deri në 7 metra. Gjethevogël, njëkohësisht gjethetrashë, lulëzon në fillim dhe në fund të pranverës.

Megjithëse prodhon fruta, për kurim i përdoret lëvorja dhe gjethja. Gjethet duhet të thahen në diell ndërsa lëvorja në hije. Ul tensionin e lartë të gjakut dhe temperaturën si dhe lufton reumatizmin, sëmundjet e lëkurës etj.

Kura

Një sasi prej 50 gr të gjetheve të thara, ose të lëvores e marrim dhe e ziejmë në një enë me gjysëm litri ujë. Më pas, në këtë tretësirë të përftuar, fusim 1 lugë mjaltë dhe më pas e pimë. Duhet pasur kujdes në konsumimin e tepërt, pasi bushi përmban edhe ekementë helmues që mund të bëjnë të kundërtën e kurimit.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook