Lidhu me ne

Stil

Cila është pesha e duhur për fëmijën tim? Si matet?

Është një nga pyetjet më të zakonshme që prindërit kanë. Duket sikur është e thjeshtë, por nuk është gjithmonë e lehtë të përgjigjemi.

Rritja dhe Puberteti

Jo të gjithë rriten dhe zhvillohen në kohë të njëjtë. Gjatë pubertetit, trupi fillon të prodhojë hormone që shkaktojnë ndryshime fizike.

Këto ndryshime vazhdojnë për disa vite. Fëmija mesatar mund të presë që të rritet deri në 10 centimetra (25 centimetra) gjatë pubertetit përpara se të arrijë lartësinë e plotë të rritur.

Për shkak se disa fëmijë fillojnë të zhvillohen që në fillim të moshës 8 dhe disa jo deri në moshën 14 vjeçare, mund të jetë normale për dy fëmijë që janë të njëjtë gjini dhe moshë që të kenë pesha shumë të ndryshme.

Çfarë është indeksi i masës trupore?

Indeksi në masë i trupit, ose BMI , është një formulë që mjekët përdorin për të vlerësuar sa yndyrë ka trupi . Formula BMI përdor matjet e lartësisë dhe peshës për të llogaritur një numër BMI. Edhe pse formula është e njëjtë për të rriturit dhe fëmijët, duke zbuluar se çfarë do të thotë numri i BMI-së është pak më i komplikuar për fëmijët.

Për fëmijët, BMI është komplotuar në një tabelë të rritjes, sepse ata kanë ndryshime normale me moshën. Listat e ndryshme BMI përdoren për djemtë dhe vajzat, sepse shkalla e rritjes dhe sasia e yndyrës trupore ndryshon midis djemve dhe vajzave. Çdo tabelë BMI është e ndarë në përqindje që krahasojnë matjet me fëmijët në të njëjtën moshë dhe gjini.

Kategoritë që përshkruajnë peshën e një personi janë:

*Nënpesha: BMI nën 5% të moshës, gjinisë dhe lartësisë.

*Pesha e shëndetshme: BMI është e barabartë ose më e madhe se 5% dhe më e vogël se 85% e moshës gjinisë dhe lartësisë.

*Mbipesha: BMI në ose mbi 85% , por më pak se 95% e moshës, gjinisë dhe lartësisë.

*Obeze: BMI në ose mbi 95% e moshës, gjinisë dhe lartësisë.

Para se të llogarisni BMI-n e fëmijës, do t’ju duhet një matje e saktë e lartësisë dhe peshës.

Çfarë tregon BMI?

Ju mund të llogarisni BMI -në, por merrni në konsideratë mjekun për t’ju ndihmuar të kuptoni se çfarë do të thotë. Mjekët bëjnë më shumë sesa thjesht përdorin BMI për të vlerësuar peshën aktuale të fëmijës. Ata gjithashtu marrin parasysh fazën e pubertetit dhe përdorin rezultatet e BMI nga vitet e kaluara për të gjetur nëse një fëmijë është mbipeshë.

Fëmijët dhe adoleshentët mbipeshë dhe obezë zhvillojnë probleme shëndetësore të lidhura me peshën, siç janë diabeti i tipit 2, kolesteroli i lartë dhe presioni i lartë i gjakut (hipertensioni). Adoleshentët mbipeshë gjithashtu kanë më shumë gjasa të jenë mbipeshë si të rriturit. Dhe të rriturit që janë mbipeshë kanë një shans më të madh të kushteve serioze shëndetësore, të tilla si sëmundjet e zemrës.

Kur fëmijët janë mbipeshë ose nënpeshë:

Nëse mendoni se fëmija ka fituar shumë peshë ose është shumë i dobët , bisedoni me mjekun. Ai ka matur lartësinë dhe peshën e fëmijës me kalimin e kohës dhe e di nëse rritja po shkon siç duhet.

Nëse jeni i shqetësuar për lartësinë, peshën ose BMI të fëmijës, mjeku mund të bëjë pyetje në lidhje me shëndetin, aktivitetin fizik dhe zakonet e të ngrënit, si dhe historinë mjekësore të familjes. Mjeku mund të përdorë të gjithë këtë informacion së bashku për të treguar nëse ka një peshë apo rritje të problemit.

Nëse pesha e fëmijës nuk është në rangun e shëndetshëm, ai do t’ju japë rekomandime specifike për dietën dhe ushtrimet. Është e rëndësishme të ndiqni një plan të projektuar .Për fëmijët dhe adoleshentët, dietat strikte nuk do të sigurojnë kaloritë dhe vlerat ushqyesve të rëndësishme që trupi duhet të rritet.

Nëse fëmija është nën peshë ose ka humbje peshe; është i lodhur ose i sëmurë; ka simptoma të qëndrueshme si kollë, ethe, diarre, ose probleme të tjera, bisedoni me mjekun. Fëmijët dhe adoleshentët që janë nën peshë për shkak të çrregullimeve të ngrënies, si anoreksi apo bulimia, kanë nevojë për kujdes mjekësor.

Roli i gjeneve:

Trashëgimia luan një rol në formën dhe peshën e trupit të një personi. Por gjenet nuk janë fati – fëmijët mund të arrijnë dhe mbajnë një peshë të shëndetshme duke ngrënë të shëndetshëm dhe duke qenë aktive.

Gjenet nuk janë të vetmet gjëra që anëtarët e familjes mund të ndajnë. Është gjithashtu e vërtetë se zakonet e të ushqyerit shëndetshëm mund të transmetohen .Zakonet e të ngrënit dhe ushtrimit të njerëzve në të njëjtën shtëpi mund të shtojnë rrezikun e dikujt për t’u bërë mbipeshë. Nëse prindërit hanë shumë ushqime ose ushqime me kalori të lartë ose nuk marrin shumë stërvitje, fëmijët e tyre priren të bëjnë të njëjtën gjë.

Lajm i mirë është që ju mund t’i ndryshoni këto zakone për më mirë. Edhe ndryshime të vogla, si ndalim i e pijeve me sheqer dhe të ecjes pas darkës, mund të shtohen për të bërë një ndryshim të vërtetë.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook