Lidhu me ne

Stil

Nga se shkaktohet konstipacioni tek fëmijët (kapsllëku)?

Fëmijët mund të kenë kapsllëk nëse:

Kanë shumë më pak lëvizje të zorrëve në një javë

Kanë jashtëqitje të vështirë

Konstipacioni është një problem shumë i zakonshëm në fëmijët. Zakonisht nuk është një shkak shqetësimi. Zakonet e të ngrënit dhe stërvitjes mund ta ndihmojnë ta parandalojnë atë.

Cilat janë shenjat dhe simptomat e konstipacioni?

Fëmijët e ndryshëm kanë shprehi të ndryshme. Një fëmijë që nuk ka lëvizje të zorrëve çdo ditë nuk ka domosdoshmërisht konstipacion. Një fëmijë mund të shkojë tri herë në ditë në tualet , ndërsa një tjetër mund të shkojë një herë në çdo 1-2 ditë.

Në përgjithësi, shenjat e konstipacionit tek fëmijët përfshijnë:

duke shkuar në tualet më pak se zakonisht

duke pasur probleme ose dhimbje kur shkon në tualet

ndjesia e fryrjes

gjak në fekale

Çfarë e shkakton konstipacionin?

Konstipacioni mund të jetë për shkak të një diete që nuk përfshin ujë të mjaftueshëm dhe fibra, të cilat ndihmojnë zorrët të lëvizin siç duhet. Fëmijët që hanë shumë ushqime të përpunuara, djathrave, bukë të bardhë dhe mish mund të kalojnë shpesh konstipacion.

Ndonjëherë, ilaçet kundër depresionit dhe ato që përdoren për të trajtuar mangësitë e hekurit mund të shkaktojnë konstipacion. Ai mund të ndodhë tek foshnjat teksa largohen nga qumështi i gjirit në ushqimin e foshnjës, ose nga ushqimi i foshnjës në ushqim të ngurtë.

Stresi gjithashtu mund të çojë në konstipacion. Fëmijët mund të preken kur janë të shqetësuar për diçka, si duke filluar në një shkollë të re ose probleme në shtëpi. Hulumtimet kanë treguar se shqetësimet emocionale mund të ndikojnë në funksionimin e mirë të zorrëve dhe mund të shkaktojnë konstipacion dhe kushte të tjera, si diarre.

Disa fëmijë kanë konstipacion për shkak të sindromës së zorrëve të irrituara (IBS) , gjë që mund të ndodhë kur ata janë të stresuar ose hanë ushqime të caktuara , të cilat shpesh janë yndyrore apo me aromë. Një fëmijë me IBS mund të ketë ose konstipacion ose diarre, si dhe dhimbje në stomak dhe gazra.

Në raste të rralla, konstipacion është një shenjë e sëmundjeve të tjera mjekësore. Pra, bisedoni me mjekun nëse fëmija vazhdon të ketë probleme ose nëse zgjat 2 deri në 3 javë.

Si mund ta parandalojmë dhe ta trajtojmë?

Për të parandaluar dhe trajtuar konstipacionin:

*Jepini fëmijës më shumë lëngje. Pirja e mjaftueshme e ujit dhe lëngjeve të tjera ndihmon zorrët të lëvizin më lehtë .

*Ushqejini më shumë fibra. Ushqimet me fibra të lartë (të tilla si fruta, perime ) mund të ndihmojnë në parandalimin e konstipacionit. Fibrat nuk mund të treten, kështu që ndihmojnë në pastrimin e zorrëve. Një dietë e mbushur me ushqime yndyrore, me sheqer, ose niseshte mund të ngadalësojë zorrët . Kur të shtoni më shumë fibra në dietën e fëmijës, bëjeni ngadalë gjatë disa javësh dhe sigurohuni që fëmija të pijë më shumë lëngje.

*Sigurohuni që fëmijët të marrin stërvitje të mjaftueshme. Aktiviteti fizik nxit zorrët në veprim, prandaj inkurajoni fëmijët që të bëjnë shumë stërvitje.

* Zhvilloni një orar të rregullt të vakteve. Ushqimi është një nxitës i natyrshëm për zorrët, kështu që ushqimet e rregullta mund t’u ndihmojnë fëmijëve të zhvillojnë zakone rutinë të zorrëve.

*Këto ndryshime të vogla i ndihmojnë fëmijët që të ndihen më mirë dhe zorrët të lëvizin ashtu siç duhet. Bisedoni me mjekun para se ti jepni fëmijës çdo lloj ilaçi për konstipacion.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil9 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil9 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil9 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil9 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook