Lidhu me ne

Stil

Ndihma e parë që duhet të jepni në rast djegie

Djegiet janë një nga shkaqet kryesore të lëndimit të fëmijërisë. Ato mund të shkaktohen nga nxehtësia nga lëngjet e nxehta ose nga vajrat për gatim, kontaktet me flakë, ose nga ekspozimi ndaj diellit.

Djegiet gjithashtu mund të jetë elektrike ose kimike si p .sh., djegia që rezulton nga gëlltitja ose derdhja e zbardhueseve në lëkurë.

Këtu do të gjeni informacione për djegie të vogla, djegie kimike dhe elektrike.

Djegie të vogla

Për djegie të vogla:

Hiqeni personin nga burimi i nxehtësisë dhe hiqni çdo veshje të djegur.

Hidhni ujë të ftohtë – mbajeni me kompresa të ftohta mbi të derisa dhimbja të hehtësohet . Mos përdorni akull. Mos përdorni gjalpë ose lloje të tjera të yndyrës.

Hiqni bizhuteritë ose veshje të ngushta nga zonat e djegura dhe vendosni një fashë të pastër. Mund të aplikoni krem antibiotik.

Kërkoni kujdes urgjent për djegie më të rënda dhe për djegie në sytë, gojën, duart dhe zonat gjenitale, edhe nëse janë të vogla. Nëse djegia mbulon një zonë të madhe, merrni menjëherë kujdes mjekësor. Kërkoni vëmendje të menjëhershme mjekësore nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme që lidhen me një djegien:

Ethe

Drenazh i ngjashëm me qelbin ose me erë të keqe

Enjtje e tepruar

Skuqje e lëkurës

Një flluskë e mbushur me lëng jeshil ose kafe

Një djegie që nuk shërohet në 10 ditë deri në dy javë

Asnjëherë mos plasni flluskat nga një djegiet , dhe mos harroni të mos heqni robat e ngjitura në lëkurën e djegur. Nëse po ndihmoni dikë me një djegie të rëndë, mbani zonat e djegura të ngritura për të zvogëluar ënjtjen.

Djegiet kimike dhe elektrike

Për djegie kimike dhe elektrike, telefononi 911 ose numrin tuaj të urgjencës lokale. Vlerësoni situatën për të siguruar që ju (dhe viktima) të mos jeni në kontakt me burimin e djegies. Për lëndime elektrike, NUK drejtohuni një personi të dëmtuar derisa ta dini se burimi i energjisë është fikur.

Për djegiet kimike:

Kimikate të thata duhet të pastrohen nga lëkura nga një person që mban doreza.

Hiqni veshjen dhe stolitë e personit dhe pastroni kimikatet jashtë lëkurës duke e vendosur personin në dush për 15 deri në 20 minuta. Jini të kujdesshëm për të mbrojtur sytë tuaj dhe sytë e personit të dëmtuar.

Kimikatet e lagura duhet të largohen nga zonat e prekura me ujë të freskët të rrjedhshëm për 20 minuta ose deri sa të arrijë ndihma emergjente.

Nëse dikush ka gëlltitur një substancë kimike ose një objekt që mund të jetë i dëmshëm (p.sh., baterinë) kontrolloni fillimisht kontrollin e helmeve (1-800-222-1222) . Është e dobishme të dini se cili produkt kimik është gëlltitur. Merre me vete në spital.

Djegiet elektrike të vogla mund të trajtohen me kompresa të ftohta . Pas pastrimit, mund të aplikohet një vaj i butë antibiotik dhe fashë. Rekomandohet gjithashtu një dozë tetanozi, veçanërisht nëse personi nuke ka bër një në më shumë se 10 vjet.

Për djegiet më serioze elektrike:

Kontrolloni për frymëmarrje. Nëse personi nuk merr frymë, filloni të bëni frymëmarrje artificial nëse e dini se si.

Ngrini krahët e djegur dhe këmbët më lartë se zemra.

Mbuloni personin me rroba të freskëta dhe të lagura. Mos përdorni gjalpë, vajra ose ndonjë ilaç tjetër në shtëpi.

Simptomat më të përhapura ose të përgjithshme si të përziera, të vjella, dobësi ose dridhura, janë më serioze dhe kanë nevojë për vlerësimin e mjekut.

Gjithmonë përzieni dhe pastaj kontrolloni temperaturën e ushqimit ose pijeve para se të shërbeni një fëmijë, sidomos ushqime ose lëngje të ngrohura në mikrovalë.

Parandaloni djegien duke mbajtur ngrohësin e ujit të vendosur në 120º deri në 125º F; testoni ujin para se të vendosni një fëmijë në vaskë.

Mbuloni priza elektrike të papërdorura me kapakë sigurie, dhe zëvendësoni kordonin elektrik të dëmtuar, të lënduar ose të brishtë.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook