Lidhu me ne

Stil

Kujdes! Obeziteti mund të shkaktojë probleme serioze!

Sindromi i hipoventilimit të obezitetit është një çrregullim i frymëmarrjes që prek disa njerëz që janë diagnostikuar me obezitet.

Sindroma bën që të keni shumë dioksid karboni dhe shumë pak oksigjen në gjak . Nëse kjo nuk trajtohet, mund të çojë në probleme shëndetësore serioze dhe madje edhe kërcënuese për jetën.

Nuk është e qartë pse sindroma e hipoventilimit prek vetëm disa njerëz që kanë obezitet dhe jo të gjithë.

Yndyra shtesë në qafë, gjoks ose në bark mund ta bëjë të vështirë të frymëmarrjen e thellë dhe trupi mund të prodhojë hormone që ndikojnë në frymëmarrjen normale. Shumica e njerëzve që kanë këtë sindromë kanë edhe crregullime të gjumit.

Për të parandaluar këtë gjendje duhet ruajtur një peshë e shëndetshme. Nëse jeni diagnostikuar me obezitet, mjeku mund t’ju testojë për sindromën e hipoventilimit të obezitetit duke matur oksigjenin e gjakut ose nivelin e dioksidit të karbonit.

Nëse jeni të prekur nga kjo sindromë, mund të ndiheni të ngadaltë ose të përgjumur gjatë ditës, keni dhimbje koke ose vështirësi në frymëmarrje, gërhitje me zë të lartë, mbyteni, gulçoni, ose keni probleme të frymëmarrjes gjatë natës.

Simptomat mund të përkeqësohen me kalimin e kohës. Komplikimet e sindromës së hipoventilimit të obezitetit përfshijnë :

Hipertensionin pulmonar; probleme me zemrën, vështirësi në frymëmarrje, etj.

Për të diagnostikuar sindromën mjeku do të masi peshën dhe lartësinë, llogarit dhe indeksin e masës trupore (BMI) dhe perimetrin e belit dhe të qafës. Mjeku mund të kryejë teste të tjera të tilla si testet e funksioneve të mushkërive, studimet e gjumit, një rreze X në gjoks, ose një analizë gjaku .

Testet e gjakut ndihmojnë në përjashtimin e shkaqeve të tjera ose përdoren për të planifikuar trajtimin.

Nëse jeni diagnostikuar me sindromin e hipoventilimit të obezitetit, mjeku mund të rekomandojë ndryshime të shëndetshme jetese, të tilla si arritja e një peshë të shëndetshme dhe të qenit fizikisht aktiv. Mund të keni nevojë për një aparat që rregullon presionin e rrugëve të frymëmarrjes (CPAP) ose pajisje të tjera që ndihmojnë në mbajtjen e rrugëve të frymëmarrjes të hapura dhe rritjen e nivelit të oksigjenit në gjak.

Trajtime të tjera mund të përfshijnë kirurgjinë ose ilaçe.

Për të parandaluar komplikime, përdorni pajisjen CPAP sipas udhëzimeve dhe vazhdoni me ndryshimet e shëndetshme të jetesës së rekomanduar nga mjeku. Tregojini atij rreth shenjave dhe simptomave të reja, të tilla si ënjtje rreth kyçit tuaj, dhimbje në gjoks,dhimbje koke etj pasi këto situata mund të rrisin rrezikun për komplikime më serioze.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook