Lidhu me ne

Stil

Gjaku në urinë, a është i rrezikshëm?

Gjaku në urine njihet si hematuri . Hematuria është shumë e zakonshme dhe shumicën e kohës nuk është serioze.

Nëse qelizat e gjakut rrjedhin në urinë në çdo pjesë të procesit, shkakton hematuri.

Dy llojet e hematurit janë:

*Hematuria mikroskopike është kur gjaku në urinë është i padukshëm për sy; ajo shfaqet vetëm nën një mikroskop. Në shumë raste, hematuria mikroskopike largohet pa shkaktuar ndonjë problem. Në fakt, njerëzit nuk mund ta dinë nëse e kanë atë, nëse nuk marrin testin e urinës.

*Hemuria bruto është kur mund ta shihni gjakun në urinë. Kjo është për shkak se ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut në urinë për ta kthyer atë në ngjyrë të kuqe . Hemuria bruto zakonisht shkon vetë pa asnjë problem, por nganjëherë kjo është një shenjë e një gjendjeje më serioze. Në ato raste, mjekët do të trajtojnë shkakun themelor.

Shkaqet

Një person mund të ketë hematuri për shumë arsye. Shkaqet më të zakonshme janë:

-infeksionet e fshikëzës ose të veshkave;

-gurët në veshka;

-nivele të larta të kalciumit dhe mineraleve të tjera në urinë;

-zhvillimi jonormal i çdo pjese të traktit urinar;

-menstruacionet;

-lëndimet / traumat e veshkave ose traktit urinar;

-duke marrë ilaçe të caktuara, si disa lehtësues të dhimbjeve;

-stërvitje e fuqishme (shumë atletë, sidomos vrapues në distancë, kanë hematuri nga koha në kohë).

Në raste të rralla tek fëmijët, hematuria mund të jetë një shenjë e kancerit të veshkave ose kancerit të fshikëzës, ose një sëmundje e gjakut. Nëse diçka e tillë po ndodh, hematuria zakonisht do të jetë një nga shumë simptoma të tjera.

Here pas here, ajo që duket si hematuria mund të jetë diçka tjetër. Është e mundur për gjëra të tilla si ngjyra e ushqimit, disa ushqime (si panxhar ose manaferra), ose disa ilaçe me recetë bëjnë urinë e një personi të duket e kuqe.

Shenjat dhe simptomat

Teknikisht, hematuria është një simptomë. Hematuria mikroskopike nuk ka shenja të dukshme. Mjekët e zbulojnë vetëm me një test urine .Në shumë raste, urina me ngjyrë të kuqe është e vetmja simptomë.

Në rastet më serioze, hematuria mund të jetë vetëm një nga shumë simptomat e një gjendjeje tjetër. Për shembull, nëse një infeksion i fshikëzës po shkakton hematuri, simptoma të tjera mund të përfshijnë ethe, dhimbje kur urinon dhe dhimbje të barkut.

Diagnoza

Nëse ndonjëherë e shihni gjak në urinë e fëmijës, mos u frikësoni. Shanset janë se nuk është ndonjë gjë e madhe. Nëse do të dëshironi të siguroheni, coni fëmijën tek një mjek. Është e rëndësishme për të gjetur shkakun nëse ndonjë trajtim është i nevojshëm.

Nëse fëmija ka hematuri mikroskopike pa simptoma të tjera (si dhimbje ose ethe) dhe nuk ka proteina në urinë, mjeku do të bëjë më shumë teste të urinës gjatë disa muajve për të parë nëse ka ende gjak në urinë.

Nëse rezultatet e testimit tregojnë diçka më serioze, ose nëse fëmija ka pasur një dëmtim të kohëve të fundit, mund të bëhen më shumë teste. Këto mund të përfshijnë një kulturë të urinës, ose teste të imazhit si eko të veshkave, MRI, ose skanerat CT që lejojnë mjekët të kontrollojnë traktin urinar.

Fëmijët që kanë hematuri dhe proteina në urinë duhet të kontrollohen nga një nefrolog (një mjek i specializuar në kujdesin e veshkave). Kjo vlen për fëmijët me hematuri mikroskopike që nuk largohen pas disa muajsh ose që kanë hematuri mikroskopike dhe presionin e lartë të gjakut dhe simptoma të tjera.

Testët shtesë mund të ndihmojë në gjetjen e shkakut të gjakut në urinë.

Testet mund të përfshijnë:

-analizat e gjakut për të kontrolluar funksionin e veshkave;

-testet e urinës për të kërkuar proteina, kalcium dhe kreatinin (një produkt i mbeturinave që gjendet në urinë);

-eko veshkash;

-biopsia e veshkave (duke hequr një mostër të vogël të indeve për testim);

-cistoskopi (një procedurë e bërë nga një urolog, i cili përdor një instrument të hollë, tub me një aparat të vogël në fund për të parë brenda uretrës dhe fshikëzën);

Trajtimi

Shumicën e kohës, hematuria nuk ka nevojë për ndonjë trajtim. Nëse ndodh vetëm një herë, s’ka gjë për t’u shqetësuar.

Ata që kanë gjak në urinë më shumë se një herë, por nuk kanë shenja të tjera të sëmundjes, mund të kenë nevojë për teste të urinës dhe prova fizike çdo disa muaj për një vit dhe pastaj çdo vit pas kësaj si një masë paraprake.

Nëse një kusht tjetër po shkakton hematuri, mjekët do ta trajtojnë atë gjendje. Për shembull, hematuria që është për shkak të infeksionit të traktit urinar (UTI) do të trajtohet me antibiotikë.

Nëse fëmija është trajtuar për hematuri, mjeku ndoshta do të dëshirojë të bëjë teste të mëtejshme për të siguruar që urina të jetë e lirë nga qelizat e kuqe të gjakut dhe hematuria të mos përsëritet.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook