Lidhu me ne

Stil

Mësoni cilat janë shkaqet dhe simptomat e apendisitit

Apendisiti është inflamacion i apendiksit. Apendiksi është një shtojcë në formën e një qeseje të vogël, e bashkangjitur në zorrë të trashë.

Shkaqet

Apendisiti është një shkak shumë i zakonshëm i kirurgjisë emergjente. Problemi më shpesh ndodh kur shtojca bëhet e bllokuar nga fecet, një objekt i huaj, ose rrallë herë një tumor.

Simptomat

Simptomat e apendisitit mund të ndryshojnë. Mund të jetë e vështirë të diagnostikosh apendiksin tek fëmijët e vegjël, të moshuarit dhe gratë në kohën e lindjes së fëmijës.

Simptoma e parë shpesh është dhimbje rreth barkut ose në pjesën e barkut të sipërm. Dhimbja në fillim mund të jetë e vogël, por bëhet më e mprehtë dhe e ashpër. Mund të keni një humbje të oreksit, të përziera, të vjella dhe një temperaturë të ulët.

Dhimbja tenton të lëvizë në pjesën e poshtme të barkut dhe tenton të përqendrohet në një vend të drejtpërdrejtë mbi shtojcën e quajtur pika McBurney. Kjo më së shpeshti ndodh 12 deri 24 orë pas fillimit të sëmundjes.

Dhimbja mund të jetë më e keqe kur ecni, kolloni ose bëni lëvizje të papritur.

Simptomet e mëvonshme përfshijnë:

Dridhje dhe lodhje

Diarre

Ethe

Përzierje dhe vjellje

Provat dhe testet

Mjeku mund të dyshojë për apendiksin bazuar në simptomat që përshkruani dhe do të bëjë një provë fizike.

Nëse keni apendiksit, dhimbja do të rritet kur zona e barkut të poshtëm ,në krahun e djathtë të shtypet.

Nëse shtojca ka shpërthyer, prekja e zonës së barkut mund të shkaktojë shumë dhimbje dhe të çojë në shtrëngimin e muskujve. Një provë rektale mund të gjejë butësi në anën e djathtë të rektumit.

Një test gjaku shpesh tregon një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut. Testet e imazhit mund të ndihmojnë në diagnostikimin e apendiksit.

Testet e imazhit përfshijnë:

Skaner CT e abdomenit

Eko

Trajtimi

Një kirurg do të heqë shtojcën sa më shpejt që të jeni diagnostikuar.

Nëse një hetim CT tregon se ju keni një absces, mund të mjekoheni fillimisht me antibiotikë dhe do të heqi shtojcën pasi infeksioni dhe ënjtja janë larguar.

Testet e përdorura për të diagnostikuar apendicit nuk janë të përsosura. Si rezultat, operacioni mund të tregojë se shtojca është normale. Në këtë rast, kirurgu do të heqë shtojcën dhe do të eksplorojë pjesën tjetër të barkut për shkaqe të tjera të dhimbjes .

Prognoza

Shumica e njerëzve shërohen shpejt pas operacionit nëse shtojca është hequr para se të plasë.

Nëse shtesa plas para operacionit, shërimi mund të zgjasë më shumë. Gjithashtu ka më shumë gjasa të zhvilloni probleme, si:

Infektimi

Bllokimi i zorrëve

Infeksioni brenda barkut (peritoniti)

Kontaktoni me mjekun nëse keni dhimbje të barkut në pjesën e poshtme të krahut të djathtë ose simptomave të tjera të apendisitit.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook