Lidhu me ne

Mix

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3 vjeç.

Pediatrja thekson se disa nga faktorët të kësaj sëmundje është ajri i ftohtë, infeksionet virale apo edhe ndryshimet emocionale, ndërsa shton se shenjat që e paralajmërojnë janë: bllokim hundësh i shpeshtë, djegie fyti, ngjirje zëri dhe kollë e thatë ngacmuese.

“Ndër sëmundjet kronike të fëmijëve, vendin e parë e zë Asthma. Fishkëllimat në frymëmarrje fillojnë të shfaqen nga mosha 2-3 vjeç. Në këtë moshë vihet re një reaktivitet i shtuar ndaj infeksioneve virale. Pas moshës 3 vjeç shfaqen shenja më të qarta të inflamacionit alergjik që lidhen me rritjen e imunoglobulinave IgE. Faktorët që e shpërthejnë krizën e astmës janë kontakti me ajrin e ftohtë, infeksionet virale, ajri i ndotur, ekspozimin ndaj alergenëve të ndryshme, ushqimorë dhe të ajrit, ndryshimet emocionale.

Shpesh, asthmës i paraprijnë disa shenja si:

bllokim hundësh i shpeshtë, djegie fyti, ngjirje zëri ,

kollë e thatë ngacmuese.

Diagnoza e saktë konsiston në gjetjen e shkaktarin duke bërë provat e alergjisë.

Provat e lëkurës na ndihmojnë, por edhe nëse përgjigja del negative nuk mjafton për të përjashtuar asthmën.

Provat specifike

Por, edhe kjo analizë varet nga numri i kiteve që përdoren..

Mjekimi është kompleks.

Format e lehta përdorin bronkodilatatorë

Bëhet profilaksia me antileukotrienet.

Gjatë krizave shtohen edhe kortizonikë me inhalacion, për një kohë të shkurtër, sepse kortizonikët shtojnë mundësinë e infeksioneve sekondare.

➡️Pas moshës së pubertetit shenjat qetësohen për arësye të shpërthimeve hormonale të moshës. Mundet edhe të shërohet përfundimisht.

➡️Trajtimi me vaksina desensibilizuese ka dhënë rezultate premtuese. Nuk përdoret gjerësisht sepse kushton; dhe rezultati varet nga individi, sa tolerancë fiton ai ndaj alergenit shkaktar.

➡️Profilaksia :

???? konsiston në largimin e shkaktarin( kur është e mundur).

????Edukimin e prindit

Theksoj se fëmija nuk duhet të ndërpresin aktivitetin sportiv”, shkruan pediatrja.

MË TEPËR

Kryesore19 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix19 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar19 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix19 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix19 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook