Lidhu me ne

Radar

Keni probleme me tretjen e ushqimeve? Ja arsyet!

A mund të jetë dhimbja juaj e stomakut një shenjë paralajmëruese e divertikulitit? Nëse jeni mbi moshën 40 vjeç, ka mundësi që të ndodhë.

Divertikuliti është një formë e kolitit, një sëmundje inflamatore e zorrëve (IBD), që mund të jetë serioze dhe kërkon operacion nëse nuk diagnostikohet shpejt apo nëse nuk trajtohet.

Gjendja ndodh kur struktura të vogla, qese të quajtura forma divertikulare në traktin e tretjes (kur në këtë vend, ata quhen divertikulozë) bëhen të infektuar.

Cilat janë shkaqet më të zakonshme të divertikulit?

Divertikula formohet kur shtresa e brendshme e indit të butë të zorrëve kalon përmes shtresës së jashtme muskulare, duke formuar një xhep apo një shtresë të gjatë. Kjo ndodh më shpesh kur muskujt e zorrëve janë më të dobëta, veçanërisht në zorrës së trashë sigmoide.

Duhet të tregoni kujdes me ushqimin për të devijuar problemin.

Mishi i kuq: Nuk ka rregull rreth asaj se sa shumë mish të kuq hani, por në përgjithësi dietologët rekomandojnë zgjedhjen e burimeve më të lehta të mishit (si peshku, gjeldeti, mishin e pulës dhe pa lëkurë).

Mjekët këshillojnë njerëzit me divertikul të mos hanë arra, fara, apo kokoshka, të cilat ata mund të bllokonin hapjet e divertikulave dhe të çonin në shpërthime të divertikulitit.

Mundohuni të kryeni aktivitete fizike, si: 150 minuta stërvitje aerobike me intensitet të moderuar gjithashtu edhe ecja e shpejtë ju ndihmon.

Mjekët dhe hulumtuesit nuk janë të sigurt se çfarë shkakton divertikulën të përparojë në infeksion, por ata kanë identifikuar disa shkaqe të mundshme.

Teoria më e pranuar është se presioni në rritje i zorrës së trashë, i shkaktuar nga kapsllëku ose probleme të tjera të tretjes, mund të çojë në acarim muret e një divertikuli. Bakteret ose materiali i vështirë fekal i pranishëm në zorrë mund të depozitohet, duke shkaktuar inflamacion dhe infeksion.

Faktorët e rrezikut jo-ushqimor të lidhur me divertikulitin janë?

* Ulja e niveleve të serotoninës në tru;

* Gjenetika;

* Obeziteti;

* Mungesa e aktivitetit fizik;

* Pirja e duhanit.

Disa ilaçe shoqërohen me një rrezik të shtuar të divertikulitit, duke përfshirë:

* Steroidet;

* Opiatet;

* Barnat anti-inflamatore josteroidal (NSAIDs).

A mundet që një dietë me fibra të ndikojë për mirë?

Shkencëtarët kanë kohë që besojnë se mungesa e fibrave në dietën tuaj ushqimore mund të rriste rrezikun e divertikulozës.

Një dietë e pasur me fibra është një nga trajtimet kryesore për divertikulit

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook