Lidhu me ne

Stil

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)?

“Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë (mendoni fotografinë). Kështu që angiografia po bën fotografi të enëve të gjakut. Bën fotografitë duke përdorur rreze x. Fotografia e marrë quhet angiogram.

Mjekët zakonisht kanë nevojë për fotografi të vetëm 1 ose 2 enëve të gjakut në një zonë me probleme, jo të të gjitha enëve të gjakut. Për të marrë fotografitë, mjekët përdorin një gjilpërë për të vendosur një kateter (një tub të hollë, fleksibël) në një enë gjaku afër zonës së problemit. Pastaj ata injektojnë një lëng (të quajtur një agjent kontrasti) përmes kateterit. Agjenti i kontrastit shfaqet në rrezet x (video ose foto), kështu që përshkruan pjesën e brendshme të enëve të gjakut. Fotografitë tregojnë se sa mirë po rrjedh gjaku juaj dhe nëse ka probleme me enët e gjakut.

Mjekët zakonisht futin kateterin përmes një prerjeje të vogël në ijë ose krah;

Angiografia përdoret për të kërkuar probleme në enët e gjakut;

Gjatë angiografisë, mjekët mund të trajtojnë gjithashtu një problem që ata shohin në enët e gjakut;

  • Pse do të më duhej angiografia?

Ju mund të keni nevojë për angiografi nëse mjekët mendojnë se keni probleme të enëve të gjakut siç janë:

Një bllokim (siç është një mpiksje gjaku që shkaktoi një sulm në zemër ose goditje në zemër);

Ngushtimi (siç është shkaktuar nga ngurtësimi i arterieve);

Një fryrje në një mur të dobët të enëve të gjakut (aneurizëm);

Çarjet në një enë gjaku;

Zakonisht mjekët bëjnë angiografi në arterie. Arteriet janë enët e gjakut që mbajnë gjak larg zemrës. Angiografia në arterie quhet arteriografi.

Më rrallë, mjekët bëjnë angiografi në vena. Venat janë enët e gjakut që mbartin gjakun përsëri në zemër. Angiografia në vena quhet venografi.

  • Çfarë ndodh gjatë angiografisë?

Testi mund të zgjasë më pak se një orë deri në disa orë, në varësi të asaj që mjekët duan të shohin.

Para provës

Mjekët zakonisht do t’ju kërkojnë të mos hani apo pini për 12 orë.

Gjatë provës

Do të merrni një ilaç për t’ju ndihmuar të relaksoheni, por të mos flini;

Mjekët do t’ju japin një goditje për të mpirë zonën ku do të bëhet një hapje të vogël, zakonisht në ijë apo ndonjëherë në krah;

Ata do të futin një kateter në prerje dhe do të fijojnë enët e gjakut që duan të shohin;

Ata do të injektojnë agjentin e kontrastit përmes kateterit;

Makinat me rreze X do të fotografojnë ndërsa agjenti i kontrastit derdhet në enët e gjakut;

Gjatë testit, mjekët mund t’ju kërkojnë të merrni frymë thellë, të mbani frymën ose kollën;

Pas provës

Mjekët heqin kateterin dhe ushtrojnë presion në prerje për të parandaluar gjakderdhjen. Ju mund të keni nevojë të qëndroni të shtrirë për disa orë. Ndonjëherë, mund të të duhet të qëndrosh natën në spital. Mjekët mund t’ju thonë të pushoni dhe të pini lëngje shtesë.

  • Cilat janë rreziqet e angiografisë?

Rrezatimi.

Angiografia ju ekspozon në më shumë rrezatim sesa do të bënte një rreze x. Mjekët përpiqen të kufizojnë sasinë totale të rrezatimit ndaj të cilit jeni të ekspozuar gjatë gjithë jetës . Rrezatimi i tepërt mund të krijojë mundësinë për të marrë kancer.

Probleme të tjera;

Gjilpërat mund të lëndojnë pak;

Disa njerëz ndjehen të pakëndshëm kur agjenti i kontrastit injektohet;

Disa njerëz kanë një reaksion alergjik ndaj agjentit të kontrastit (të tilla si teshtima, skuqje apo probleme me frymëmarrjen);

Nëse keni probleme me veshkat (siç është dështimi i veshkave), agjenti i kontrastit mund t’i bëjë problemet më keq;

Pjesa e trupit ku mjekët futin katetrin mund të rrjedh gjak, të infektohet ose të dëmtohet;

Me teper

Stil5 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil5 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar19 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore19 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook