Lidhu me ne

Stil

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme për nënën dhe foshnjën, zbulon një studim i ri.

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit grumbulluan të dhëna për më shumë se 70,000 lindje në Skoci midis 2002 dhe 2015. Midis grave që provuan një lindje natyrale pas një seksioni të mëparshëm C, 28% (lindje me operacion) duhej të kishin një operacipon cezarian urgjent, raportuan ata.

Përpjekja e lindjes natyrale u shoqërua me një rrezik të shtuar të këputjes së mitrës, transfuzionit të gjakut, infeksionit në të gjithë trupin dhe dëmtimit nga operacioni.

Rreziqet për foshnjën përfshinin vdekje gjatë lindjes, pranimin në një njësi neonatale dhe reanimim duke përdorur ilace ose intubacion.

Për nënat, rreziku absolut i ndonjë prej këtyre ndërlikimeve, megjithatë, ishte i ulët – 2% në ato që përpiqen një lindje natyrale dhe 1% e atyre që kanë një seksion C.

Foshnjat pësuan një ose më shumë komplikime në 8% të lindjeve natyrale në përpjekje dhe 6% të seksioneve të mëvonshme C, studimi zbuloi.

Kathryn Fitzpatrick, një epidemiolog në Departamentin e Shëndetit të Popullit, në Nuffield të Oksfordit, drejtoi studimin.

“Gjetjet tona mund të përdoren për të këshilluar dhe menaxhuar gratë me seksionin e mëparshëm cezarian dhe duhet të merren parasysh së bashku me provat ekzistuese mbi rrezikun e rritur të sëmundshmërisë së rëndë të nënës në shtatzënitë pasuese, të shoqëruara me seksionin cezarian të përsëritur me zgjedhje“, tha ajo në njoftimin për gazetën.

Ky studim u botua në internet 24 shtator në revistën PLOS Medicine

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook