Lidhu me ne

Temporal

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në Shqipëri, ndërsa shqiptarët largohen

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në

Numri i të huajve me leje qëndrimi në Shqipëri në vitin 2020 rezultoi 13.609 banorë, duke pësuar një rritje të lehtë karahësuar me 2019-ën. Pjesën më të madhe të tyre e zënë shtetasit nga Irani.

Kështu raporton INSTAT, ndërsa shton se shtetasit nga Irani, ndiqen nga qytetarët italianë dhe turk. INSTAT thekson se në 2020-ën të huajt me origjinë nga Evropa që aplikojnë për leje qëndrimi në Shqipëri ka rënë ndjeshëm.

Punësimi është arsyeja kryesore e lejeve të qëndrimit të të huajve në Shqipëri. Në vitin 2020 janë evidentuar 18.835 të huaj të parregullt, pjesën më të madhe të së cilëve e zënë emigrantët nga Iraku, Siria, Maroku, Afganistani. Meshkujt zënë 63,8 % në numrin e të huajve me leje qëndrimi në Shqipëri.

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix4 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix4 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix4 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix4 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix14 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix14 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook