Lidhu me ne

Temporal

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në Shqipëri, ndërsa shqiptarët largohen

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në

Numri i të huajve me leje qëndrimi në Shqipëri në vitin 2020 rezultoi 13.609 banorë, duke pësuar një rritje të lehtë karahësuar me 2019-ën. Pjesën më të madhe të tyre e zënë shtetasit nga Irani.

Kështu raporton INSTAT, ndërsa shton se shtetasit nga Irani, ndiqen nga qytetarët italianë dhe turk. INSTAT thekson se në 2020-ën të huajt me origjinë nga Evropa që aplikojnë për leje qëndrimi në Shqipëri ka rënë ndjeshëm.

Punësimi është arsyeja kryesore e lejeve të qëndrimit të të huajve në Shqipëri. Në vitin 2020 janë evidentuar 18.835 të huaj të parregullt, pjesën më të madhe të së cilëve e zënë emigrantët nga Iraku, Siria, Maroku, Afganistani. Meshkujt zënë 63,8 % në numrin e të huajve me leje qëndrimi në Shqipëri.

Rritet numri i irakenëve, sirianëve dhe marokenëve në

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook