Lidhu me ne

Radar

“Ka konflikt ruso-amerikan në Tiranë”, gazetarja i mbyll intervistën Ngjelës: Avokat nuk qenkeni në damar sonte

“Ka konflikt ruso-amerikan në Tiranë”, gazetarja i mbyll

Avokati Spartak Ngjela, i cili njihet si personazh kontrovers duket se e ka tejkaluar “cakun” me aludimet ndërsa ka komentuar zhvillimet e fundit politike në vend.

Për këtë, gazetarja Juli Xhokaxhi e ka ndërprerë intervistën në ABC me avokatin.

Fillimisht, Ngjela komentoi deklaratën e zv/ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar që dënoi dhunën e fundjavës së kaluar në Partinë Demokratike të Shqipërisë. Reagimi i fortë i SHBA, sipas Ngjelës tregon se në Tiranë kemi një konflikt të fortë ruso-amerikan.

Derisa hynë politika amerikane, ka ndërhyrje të huaja. Naivë jemi ne? Ka ndërhyrje të huaja. I ke parë ku ka ndërhyrë Rusia te ato shtetet e tjera? Nuk e di nëse ka ndërhyrë këtu, por skema është e njëjtë. Nëse ato që u ngjitën nëpër shkallë dhe t’i kapnin do i vrisnin. Derisa flet politika amerikane nuk ka lidhje aq shumë me Shqipërinë. Ka një konflikt të madh ruso-amerikan në Tiranë, e dini ju? Konflikti është i vërtetuar. E ka përmendur politika amerikane disa herë. Ky është fakt. Të shikojmë si do të precipitojnë ngjarjet” deklaroi ai.

Por përse SHBA është përqendruar te goditja e Berishës? “Është non grata. Nuk ka më besim. Ai nuk ka lidhje fare me Amerikën. Ai bën gjithë këto lëvizje, anti-amerikane. Duhet të rrijë i qetë, në punën e tij, i ka rënë halli dhe të shkojë ta zgjidhë me ligj. Është e turpshme. E gjithë revolta e Saliut është sepse është non grata”.

Po pjesa që e mbështet Berishën? “800 veta. Shqipëria është një vend i korruptuar. Ai është non grata. Fakti që është non grata, ka konflikt me politikën amerikane dhe nuk e zgjidhin revoltat në Shqipëri. Përse nuk e çoi në gjykatë amerikane aktin juridik? Se nuk kishte prova. Dështoi. E pe si dështoi herën e fundit”.

Si e parashikon avokat fundin? “Basha do të ngjitet lart, Berisha nuk ka ku të shkojë më poshtë, po vazhdoi do të ketë fund të dëshpëruar. Pushtetin juridik e ka Basha, ky (Berisha) ka çelësat e kashtës. Basha po rigrupon të djathtën, shumë mirë po bën. Nuk është vetëm Basha, por ka edhe përkrahjen amerikane. Berisha duhet të ikë në shtëpi” tha ai.

Por intervista nuk shkoi deri në fund ashtu sikur nisi dhe gazetarja e cila e ndërpreu duke i mbyllur fjalën në mes të bisedës avokat Ngjelës.

“Avokat natën e mirë, faleminderit për intervistën. Ishte kënaqësi. Nuk qenkeni në damarin e duhur sonte. Faleminderit. Vazhdojmë me informacione të tjera. Nuk mund ta vazhdoj më këtë lloj interviste” ishte përgjigja e drejtueses.

Me teper

Stil1 orë më herët

Një histori prekëse nga Shqipëria, Ermal Meta boton librin e tij të parë

Ermal Meta, një nga kantautorët më të pëlqyer, pas shumë këngëve të shkruara, kënduara dhe dhuruara për artistë të tjerë,...

Stil1 orë më herët

Seksi pas menopauzës, çfarë provon një grua?

Menopauza është një proces biologjik dhe i pashmangshëm i organizmit femëror. Shfaqet mes moshës 45-55 vjeç dhe manifestohet fillimisht me...

Radar1 orë më herët

” Fakte kemi por s’i themi ” Asgjë e re nga intervista e Yuri Kim në ‘Open’

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka komentuar disa nga çështjet më të debatuara të momentit në një intervistë që...

Stil2 orë më herët

Pijet më të mira për sëmundjet e zemrës sipas dietologëve

Sëmundjet e zemrës përfshijnë sëmundjen e arterieve koronare, aritminë dhe aterosklerozën. Edhe pse janë kryesisht faktorët gjenetikë që kontribuojnë në...

Stil4 orë më herët

Pesë ushqimet që mund të shkaktojnë erë të keqe të trupit!

Ju mund të keni provuar çdo deodorant dhe sapun për të mbajtur nën kontroll erën e trupit tuaj, por kjo...

Aktualitet4 orë më herët

“Rama po e përdor ligjin e investimeve publike për të pasuruar bashkëpunëtorët e tij”

Gjatë fjalës së tij në Kuvend deputeti Agron Shehaj ka denoncuar edhe njëhere se kushërinjtë e Damian Gjiknurit po grabisin...

Radar4 orë më herët

Luli “vjedh” faqen zyrtare të PD/ Transmetohet live fjala e vetëm 4 deputetëve

Faqja zyrtare e Partisë Demokratike është vjedhur nga Lulzim Basha dhe menaxhohet prej njerëzve të tij. Edhe pse gjykata i...

Stil4 orë më herët

Rrëfimi i sinqertë i Çiljetës: “Jetoj me 3 burra

Rrëfimi i sinqertë i Çiljetës: “Jetoj me 3 burra, djalin e Albanit e dua si timin” Këngëtarja e njohur Çiljeta...

Stil4 orë më herët

Ja cila është fjala më e gjatë shqip me 27 shkronja

Fjala më e gjatë në Europë është turqisht dhe përbëhet nga një rekord prej 71 shkronjash, më pas vjen Islanda...

Stil5 orë më herët

Mbipesha – Është e vërtetë që disa e kanë kockën e rëndë ?

nga AgroWeb Skeleti zë rreth 20% të peshës trupore të çdo personi. Foto: Flickr Sot është shumë e lehtë të...

Facebook