Lidhu me ne

Stil

Seriali i Harry Potter do ketë aktorë transgjinore e aktorë pa gjini


Prodhuesit e serialit të ri të Harry Potter duan që magjistarët të luhen nga aktorë transgjinorë dhe aktorë pa gjini. Por projekti ende mund të prishet nga autorja J. K. Rowling, e cila nuk i ka dhënë leje të përdorin personazhet e saj.

“Ne synojmë të pasqyrojmë larmishmërinë e bazës së fansave, duke prezantuar njerëz me ngjyrë, histori të çuditshme dhe personazhe të besimeve të ndryshme.” – producentja Megan Mckelli, e cila është truri i projektit i serialit të planifikuar të filmohet në SHBA këtë verë.

Shënimet për produksionin e ardhshëm, këmbëngulnin që roli i nënës së Harry Potter, Lily Evans, duhet t’i shkonte një ‘femre jokonformuese gjinore, jobinare, trans’.

Përveç kësaj, aktori që luan babanë e babait të Harrit, James Potter, nuk duhet të jetë i bardhë, sipas producentëve.

Për të marrë rolin do të kërkohej përkatësia etnike me prejardhje aziatike, zezake, afrikane, popuj indigjenë etnikisht të paqartë, multiracë, latinë, hispanikë, të Lindjes së Mesme, Azisë Jugore, Indiane, Azisë Juglindore ose Paqësorit.

Heronjtë kryesorë nga librat dhe përshtatja pasuese e filmit, Harry Potter dhe Hermione Granger, thuhet se nuk janë paraqitur si personazhe kryesore në skenar, të shkruar nga Mckelli dhe ekipi i tij.

Vetë autorja e librave të Harry Potter nuk pranoi të komentonte kur gazeta iu drejtua asaj për këtë çështje.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook