Lidhu me ne

Stil

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme.

Ndërsa rënia e flokëve shpesh mendohet si problemi i një burri, të paktën një e treta e grave do të përjetojnë rrallimin e flokëve në një moment të jetës së tyre. Ka shumë shkaqe të ndryshme të humbjes së flokëve. Disa janë të lidhura me inflamacion në trup. Për dallim nga burrat, gratë zakonisht përjetojnë flokë të rralluar pa tullacëri. Në shumë raste, kjo humbje e flokëve mund të stabilizohet me trajtim, dhe mund të jetë e kthyeshme. Kur nuk është kështu, ka një numër qasjesh të reja kozmetike që mund të ndihmojnë.


Kuptimi i humbjes së flokëve.

Hapi i parë në trajtimin e rrallimit të flokëve është përcaktimi asaj që po ndodh brenda trupit.Disa humbje të flokëve janë normale. Të gjithë humbasin flokët si pjesë e ciklit të rritjes natyrore të flokëve, i cili ndodh në tre faza:

Faza e anagjenit i referohet kur një fije floku po rritet në mënyrë aktive. Kjo fazë mund të zgjasë diku nga dy deri në tetë vjet.


Faza e katagjenës është një fazë e shkurtër tranzicioni që zgjat deri në tre javë. Në këtë pikë flokët kanë ndalur të rriten dhe po përgatiten të bien.

Faza e telogjenit është pjesa e ciklit të flokëve kur flokët shkeputen nga gjëndra (struktura që prodhon dhe mban flokët). Pas flokëve të rënë, gjëndra më pas qëndron e fjetur, zakonisht për rreth tre muaj, përpara se të fillojë të mbështjellë një qime të re.

Disa njerëz mund të humbasin njëqind ose më shumë fije floku çdo ditë si rezultat i këtij cikli të rritjes natyrore . Humbja normale e flokëve është shumë individuale. Mund të jetë normale që disa njerëz të himbasin 150 qime në ditë . Por për dikë tjetër mund të jetë më ekstrem. Shumica e njerëzve kanë një kuptim se sa flokë është normale që ata të humbasin. Nëse papritmas vëreni më shumë flokë që bien sesa zakonisht,  ose flokët duken se janë duke u holluar dukshëm, mund të jetë një shenjë se diçka nuk është në rregull.


Shkaqet themelore për humbjen e flokëve

Probleme të shumta mund të shkaktojnë humbjen e flokëve. Disa janë të jashtme, të tilla si marrja e ilaçeve të caktuara, shpesh kapja që tërheq flokët shumë, apo edhe një ngjarje stresuese siç është operacioni. Në raste të tjera, rrallimi shkaktohet nga diçka që ndodh brenda trupit – pë shembull, një problem i tiroides, një ndryshim i hormoneve, një shtatëzani e kohëve të fundit ose një gjendje inflamatore. Humbja e flokëve mund të jetë gjithashtu gjenetike.

Shkaku më i zakonshëm i humbjes së flokëve tek gratë është një gjendje gjenetike e njohur si humbje e flokëve me model femëror, ose alopecia androgjenike. Për dallim nga burrat me balle të modelit mashkull, të cilët zakonisht humbasin flokët nga pjesa e përparme e kokës, gratë mund të vërejnë një zgjerim të pjesës në pjesën e sipërme të kokës. Shpesh fillon kur një grua është në vitet 40 ose 50, pasi fillesat e reja të flokëve rriten më ngadalë. Gjëndra gjithashtu ndryshon, dhe flokët e rinj që rriten në të janë më të imët dhe më pak të fortë. Ju mund të përjetoni këtë lloj të humbjes së flokëve nëse trashëgoni gjene të caktuara nga njëri ose të dy prindërit, por gjithashtu mund të nxitet nga ndërrime hormonale që ndodhin gjatë menopauzës.

Një nxitje tjetër për humbjen e flokëve tek gratë është një gjendje inflamatore që prek kokën. Kjo mund të jetë ekzemë, psoriasis, ose një gjendje e quajtur alopeci fibrozuese frontale, e cila zakonisht shkakton dhëmbëza dhe humbje të flokëve – nganjëherë të përhershme – në pjesën e përparme të kokës sipër ballit. Kjo gjendje duket se po bëhet më e zakonshme, por “askush me të vërtetë nuk e di pse”.


Është  gjithashtu e paqartë se çfarë e shkakton alopecinë e fibrozës frontale, por edhe faktorët mjedisorë dhe gjenetikë mund të përfshihen.

Shkaqe të tjera të zakonshme të humbjes së flokëve përfshijnë përdorimin e tepërt të produkteve të dëmtuara të flokëve ose mjeteve të tilla si tharësit dhe pajisjet e tjera që ngrohin flokët. Sëmundja themelore, kushtet autoimune si lupus, mangësi ushqyese ose pabarazitë hormonale gjithashtu mund të shkaktojnë rënien e flokëve.

Ilaçet për të trajtuar humbjen e flokëve

Trajtimi për humbjen e flokëve varet nga shkaku themelor. Ndonjëherë thjesht trajtimi i një gjendje mjekësore që është duke shkaktuar humbjen e flokëve do të jetë e mjaftueshme që flokët të rigjenerohen. Në raste të tjera, një grua mund të konsiderojë një ilaç ose një trajtim tjetër për të zëvendësuar ose rigjeneruar flokët e humbur.

Minoxidil (Rogaine), një përgatitje e aplikuar në lëkurën e kokës, aktualisht konsiderohet standardi i artë për të trajtuar humbjen e flokëve. Nëse funksionon varet nga lloji i humbjes së flokëve që keni. Është  në dispozicion në farmaci, por prodhon efekte anësore te disa persona, përfshirë irritimin e lëkurës ose rritjen e flokëve në vendet ku nuk dëshirohet.


Një ilaç tjetër që përdoret ndonjëherë për humbjen e flokëve femra është finasteride (Propecia). Ky ilaç aprovohet vetëm për përdorim te burrat, por mjekët ndonjëherë e përshkruajnë atë dhe për gratë pas menopauzës Spironolactone (Aldactone) është një ilaç tjetër që mjeku mund ta konsiderojë nëse mendon se humbja e flokëve mund të nxitet hormonalisht.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske7 minuta më herët

Intrigat e korrupsionit me emrin “Bordi i Transparencës”

Nga Enver Bytyçi Emërtimi “Bord i Transparencës” në fakt fsheh intrigën e korrupsionit. Kjo do të thotë se ky bord...

Stil15 minuta më herët

Qen në ëndërr ? Zbuloni se çfarë do të thotë kjo në jetën tuaj

Gjumi është thjesht i përsosur! Relaksohemi, nuk mendojmë shumë dhe thjesht shijojmë ëndrrat tona më të çmendura. Por le të jemi të...

Stil24 minuta më herët

Jason Momoa, në një romancë dashurie me Eiza Gonzalez

Jason Momoa po përflitet së fundmi për një romancë të re dashurie. Burime të shumta kanë treguar për PEOPLE se...

Stil20 orë më herët

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Shkodër

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Malësinë e Madhe Me pamjen e mrekullueshme që të ofron burimi karstik i Syrit...

Kryesore22 orë më herët

Berisha krahason Edi Ramën me diktatorin Hoxha: Përdori varfërinë për t’u ulur kokën njerëzve!

Duke folur para mbështetësve të tij në Fier, Sali Berisha ka krahasuar Edi Ramën me Enver Hoxhën, duke thënë se...

Stil22 orë më herët

Komediani Chris Rock: Mund t’u besoni të gjitha grave, përveç Amber Heard

Gjatë një shfaqjeje të dhënë së fundmi në Londër, komediani Chris Rock nuk u përmbajt aspak kur u bë fjalë...

Stil22 orë më herët

A ka një moshë ideale për të bërë fëmijë?

Teknikisht, gratë mund të mbeten shtatzënë dhe të lindin fëmijë që në momentin kur nis cikli menstrual, gjatë pubertetit e...

Stil22 orë më herët

Shkaqet e anemisë/ A ndikon gjenetika?

Anemia nga mungesa e hekurit (IDA) është kur mungesa e hekurit zvogëlon aftësinë e trupit për të bërë mjaftueshëm qeliza...

Stil22 orë më herët

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e...

Stil22 orë më herët

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën...

Facebook