Lidhu me ne

Stil

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme mund të jetë dobësuese dhe të rezultojë në takime të humbura në punë ose kohë me familjen dhe miqtë.

Pavarësisht nëse jeni të prirur për migrene ose dhimbje koke tensioni, mund të jeni në gjendje të zvogëloni shpeshtësinë e tyre duke identifikuar se çfarë i sjell ato. Ja një vështrim në nxitësit më të zakonshëm për secilën nga këto lloj dhimbjesh.

  • Stresi. Stresi mund të shkaktojë muskuj të ngurtë  në shpatulla dhe qafë, gjë që shpesh çon në dhimbje koke. Besohet se fillojnë në muskujt. Kur dhimbjet e kokës bëhen të shpeshta, dhimbja në muskujt e shpatullave dhe qafës ndjehet nga truri si dhimbje në kokë. Stresi është gjithashtu një nxitje e zakonshme për migrenë.
  • Dieta. Vetë uria mund të shkaktojë një dhimbje koke nga migrena ose tensioni. Por ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të shkaktojë migrene. Mund të jetë vetëm një lloj ushqimi – si fasulet ose arrat – ose shumë ushqime, të tilla si avokado, banane, djathë, çokollatë, agrume, produkte të qumështit dhe qepë. Ushqimet e përpunuara me nitrite, nitrate, ngjyra të verdha ushqimore ose sodë mund të jenë veçanërisht problematike,” vëren Dr. Ashina.
  • Alkooli. Alkooli është një shkak i zakonshëm i migrenës dhe dhimbjeve të kokës. Për disa njerëz, pak verë e kuqe është gjithçka që duhet për të provokuar një dhimbje koke, megjithëse çdo lloj alkooli mund të jetë një shkas. Nuk është e qartë nëse alkooli vetë fajësohet ose nëse një komponent tjetër në pije shkakton problemin.
  • Mjedisi. Dhimbjet e kokës duket se janë sezonale dhe shpesh ndodhin në pranverë ose në vjeshtë. Faktorët mjedisorë si drita e ndritshme, tymi, lagështia, aromat e forta ose moti i ftohtë janë të shoqëruara me dhimbje koke të migrenës.
  • Hormonet. Ndryshimet në nivelet e estrogjenit shoqërohen me migrene te gratë, dhe gratë vuajnë nga migrena më shpesh sesa burrat. Ciklet menstruale mund të jenë të lidhura me migrenën tek gratë më të reja. Ndryshimi i niveleve të estrogjenit gjatë perimenopauzës nganjëherë mund të fillojë migrene me dhimbje që kurrë nuk i kanë provuar më parë. Terapia e estrogjenit gjithashtu mund të jetë një shkaktues i migrenës. Menopauza duket se i jep fund migrenave për shumicën e grave.
  • Konsumimi i kafeinës. Nëse normalisht konsumoni kafeinë ose çaj, ndalimi i konsumit të papritur mund të shkaktojë një migrenë. Kjo mund të jetë për shkak se kafeina bën që enët e gjakut të shtrëngohen; pa kafeinë, enët e gjakut zgjerohen dhe duket sikur do të shpërthejnë me secilën rrahje të zemrës – një arsye kryesore për dhimbjen  goditëse të migrenës.
  • Mungesa e gjumit. Mungesa e gjumit është e lidhur me migrene dhe dhimbje koke tensioni. Nuk  dihet pse, por dihet se ka një lidhje dhe se gjumi mund të çojë në lehtësim të dhimbjes. Ndonjëherë njerëzit ndjehen më mirë pasi flenë.

Këtu janë tre llojet e zakonshme të dhimbjeve të kokës dhe simptomat e tyre.

Dhimbje koke tensioni. Dhimbja shpesh fillon në qafë dhe shpinë dhe funksionon deri në mënyrë që të ndjeheni si një brez të ngushtë rreth kokës . Shpesh largohet me pushim.

Dhimbje koke migrene. Dhimbja në mënyrë tipike fillon në njërën anë të kokës dhe ju bën të ndjeshëm ndaj dritës dhe tingullit. Mund të shkaktojë nauze. Një migrenë mund të zgjasë me orë ose ditë.

Dhimbje koke klaster. Një dhimbje koke klaster ndjehet si një dhimbje thithjeje në sy. Mund të shkaktojë dhimbje  në sy ose skuqje, hundë me erë të keqe ose bllokim të hundës. Mund të zgjasë për disa minuta ose orë, të largohet dhe të kthehet disa herë në ditë. Këto grupime të dhimbjes së kokës mund të ndodhin me muaj, të zhduken dhe të rishfaqen një kohë të gjatë më vonë.

Çfarë mund të bëni?

Të kuptuarit e shkakut për  dhimbjen e kokës mund t’ju ndihmojë ti shmangni në të ardhmen. Por identifikimi i shkaktuesve mund të jetë i ndërlikuar, veçanërisht nëse keni më shumë se një (si disa lloje ushqimesh). Për këtë rekomandohet mbajtja e një ditari për të shënuar ditën, kohën, simptomat dhe rrethanat që rrethojnë një dhimbje koke (çfarë keni ngrënë? Kur ndodhi? etj).

Nëse shmangia e shkaktuesve nuk është e mjaftueshme për të mbajtur nën kontroll dhimbjen e kokës, bisedoni me mjekun. Ka shumë ilaçe pa recetë, si dhe trajtime pa pilula (akupunkturë, meditim, , terapi relaksuese) që mund të ndihmojnë në uljen e shpeshtësisë së dhimbjes së kokës.

Sigurohuni që të flini gjumë  mjaftueshëm, të bëni stërvitje, të hani një dietë të shëndetshme, të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të zvogëloni stresin. Dhimbjet e kokës janë një gjendje e mbindjeshmërisë, kështu që ju duhet ekuilibër në sistemin imunitar për të luftuar shkaktuesit.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook