Lidhu me ne

Mix

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më eFoto ilustruese

Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur, ndihet gërvishtje dhe mund të keni edhe një kollë të lehtë.
Por kjo vuajtje e zakonshme e dimrit mund të ketë të gjitha llojet e shkaqeve.

Dhe çdo lloj i dhimbjes së fytit do të kërkojë një formë të ndryshme trajtimi.

Sarah Jarvis, mjeke e përgjithshme dhe konsulente klinike për “Patient.info”, dhe Dr. Leyla Hannbeck, farmaciste dhe shefe ekzekutive e Shoqatës së Farmacive të Pavarura të Shumëfishta, i thanë “Sun Health” se ekzistojnë tri lloje të dhimbjes së fytit: laringiti, faringjiti, tonsiliti.

Sipas doktorit, të tria llojet mund të shkaktojnë dhimbje, irritim fyti dhe ndonjëherë edhe temperaturë.

Por mund të ketë edhe disa ndryshime në simptoma.

1. Laringit
Laringit do të thotë inflamacion i laringut.

2. Faringjiti
Faringjiti është inflamacion në pjesën e pasme të fytit, i njohur si faring. Shpesh do të keni më shumë dhimbje dhe mund të keni gjëndra të dhimbshme të fryra.

3. Tonsiliti
Tonsiliti, i cili është ndoshta më i njohuri, është inflamacioni i bajameve.

Por dhimbja juaj e fytit mund të shkaktohet edhe nga bakteret, si dhe nga irrituesit e mjedisit si tymi dhe ajri i thatë, ose përdorimi i tepruar i kordave tuaja vokale. Mënyra se si e trajtoni dhimbjen e fytit shpesh varet më shumë nga shkaku sesa nga vendndodhja e inflamacionit.

Jacquie sugjeroi mënyrat e mëposhtme për të trajtuar një dhimbje të fytit të shkaktuar nga një virus:

Pirja lëngjesh (dy deri në tri litra në ditë) dhe mbajtja e hidratimit – por shmangni lëngjet e nxehta pasi ato mund ta përkeqësojnë atë.

Ngrënia e ushqimeve të buta për të reduktuar shqetësimin 

Qetësues të thjeshtë kundër dhimbjeve si paracetamoli ose ibuprofeni për dhimbje dhe temperaturë 

Gargarë me ujë të kripur

Marrja e aspirinës nëse jeni të paktën 16 vjeç dhe nuk keni alergji 

Nëse dhimbja juaj e fytit është konfirmuar se shkaktohet nga bakteret, atëherë mund t’ju duhen antibiotikë për ta trajtuar atë.

Sipas mjekes në çdo rast duhet të paraqiteni pranë mjekut tuaj për përcaktimin e saktë të diagnozës dhe marrjen e trajtimit të duhur.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook