Lidhu me ne

Mix

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del nëFleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand

Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit britanik David Bowie, për dy nga këngët e tij, mund të arrijë deri në 100,000 paund kur të shiten në ankand.

“BBC” shkruan se ato përmbajnë korrigjimet, draftet dhe shënimet e këngëtarit të ndjerë gjatë krijimit të këngëve të tij Rock n Roll Suicide dhe Suffragette City.

Shtëpia e ankandeve më parë shiti një faqe të teksteve të shkruara me dorë të Bowie-t për hitin e tij Starman për 165,000 paund. Bowie vdiq nga kanceri i mëlçisë në moshën 69-vjeçare në janar 2016.

Një letër që shoqëron faqen thotë se ajo iu dha pronarit origjinal nga Bowie në Trident Studio së bashku me disa faqe të tjera me tekste origjinale, duke përfshirë disa që nuk mbijetuan.

Fleta që përmban teksin e këngëve iu dha hua muzeut V&A dhe mbeti me ekspozitën për pesë vjet, ndërsa më herët një tekst i Jean Genie i David Bowie u shit për 57 mijë funte.Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del nëDavid Bowie

Shitja përfshin gjithashtu një libër tekstesh të zotëruar më parë nga Noel Gallagher i Oasis, i cili përmban tekste të këngëve “She’s Electric”, “Going Nowhere”, “Step Out Tonight”, “Rockin’ Chair” dhe “Champagne Supernova”.

Një faqe që përmban tekste të shkruara me dorë nga frontmeni i “The Doors”, Jim Morrison, është gjithashtu në shitje, së bashku me kitarat, amplifikatorët dhe partiturat muzikore nga muzikantë të ndryshëm.

Fleta lirike e Bowie-t, e cila ka një çmim të vlerësuar prej 50,000 deri në 100,000 paund, do të jetë në mesin e shitjeve të Omega Auctions të martën.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook