Lidhu me ne

Kryesore

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve. Kjo edhe në artikulimin që bëri me disa të rinj, kryesisht fëmijë dhe familjarë të atyre që e mbrojtën në seli, ditën që u ngujua në 8 janar.

Basha tha se asnjë kryeministër nuk duhet të qëndrojë në detyrë më shumë se dy mandate. Në fakt, Lulzim Basha e ka mandatine tretë si kryetar i opozitës. Në Europë ka kryeministra që qëndrojnë dy mandate, tre por edhe katër, kemi rastin e Merkel, kemi raste në Francë e Britani  Margaret Thatcher e kështu me rradhë.

Por opozita ka një qasje tjetër. Ai që humbet jep dorëheqjen.

Asnjë humbës nuk mund të qëndrojë më shumë se një, jo më shumë se dy apo tre mandate në krye të opozitës. Një humbës largohet. Kështu ndodh në Europë. Kryeministri mund të qëndrojë në detyrë dy, tre, katër mandate, sa shumë vota merr ai nga njerëzit, aq më shumë rri ai në detyrë.

Lulzim Basha kështu thjesht shpreh neverinë e tij ndaj shqiptarëve, të cilët nuk e kanë votuar kurrë për kryeministër dhe ai nga inati i tyre ka zgjedhur të qëndrojë kryetar i PD derisa ta bëjnë kryeministër, megjithëse duhet të kuptojë se s’ka për tu bërë kurrë i tillë.

Se sa më shumë të rrijë në krye të PD aq më shumë i zgjat jetën Edi Ramës dhe aq më shumë i rrit agoninë shqiptarëve, të cilët nuk e duan Lulzim Bashën, nuk e kanë votuar dhe nuk e kanë mbështetur kurrë dhe Lulzim Basha me forcë kërkon t’iu vijë në pushtet. Shqiptarët i thonë ik nga kryetar i opozitës, Luli  thotë të ikë kryeministri të mos rrijë më shumë se dy mandate. Unë do rri derisa të ikë kryeministri, do pres rradhën dhe do bëhem nesër, një ditë tjetër dhe unë kryeministër.

Në fakt, kjo është qesharake. Lulzim Basha edhe pse humbës kërkon të ikin fituesit, ky është mentaliteti i tij. Ai që fiton të largohet thotë Luli, ndërsa Luli që humbet të qëndrojë. Këtë mund ta dëgjojmë vetëm në partinë e Lulzim Bashës, nga Lulzim Basha  dhe ata që e ndjekin nga pas, kush i gënjyer, kush i paguar, kush nga zyrat e kunatit e bashkëpunëtorë të afërt të cilët po i përdorë edhe si mitingashë me pagesë për të mbushur sallat ku mblidhet dhe thotë këto qyfyre.

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil13 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime13 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook