Lidhu me ne

Stil

Çfarë tregon fytyra për shëndetin?

Ju jeni vërtet të njohur me fytyrën tuaj. Por një vështrim më i afërt mund të tregojë të dhëna për shëndetin – nëse dini se çfarë të kërkoni.

1.Lëkura dhe Sytë e Verdhë

Kjo është verdhëz. Është  kur keni shumë një produkt të mbeturinave që trupi bën kur prish qelizat e kuqe të gjakut. Është  e zakonshme – dhe zakonisht e padëmshme – në foshnjat e lindura para 38 javësh, sepse mëlçitë  nuk janë aq të pjekura sa të funksionojnë siç duhet. Tek të rriturit, verdhëzat mund të nënkuptojnë gjendje më serioze, si infeksionet virale (hepatiti, mononukleoza); probleme me mëlçinë, fshikëzën e tëmthit ose pankreasin ; ose abuzimi me alkoolin.

2.Nishanet

Këto janë njolla ose gunga, shpesh me ngjyrë të errët. Shumica nuk janë për tu shqetësuar, por kontrollet e lëkurës mund t’ju ndihmojnë të dalloni kancerin para se të përhapet. Kur bëhet fjalë për nishanet, mbani mend këto tipare:

Asimetrike: A është forma e ndryshme në secilën anë?

Kufiri: A është i dhëmbëzuar?

Ngjyra: A është e pabarabartë?

Diametri: A është më i madh se një bizele?

Në zhvillim: A ka ndryshuar në javët e fundit?

Flisni me mjekun nëse i përgjigjeni po ndonjë prej këtyre pyetjeve.

3.Plagët

Ato rreth buzëve dhe gojës ka shumë të ngjarë të jenë ftohje, të cilat shkaktohen nga virusi i herpesit të tipit 1. Pasi të merrni virusin, ai mbetet me ju. Plagët mund të shpërthejnë kur jeni i sëmurë, i shqetësuar ose jeni i lodhur, ose keni qenë në diell për shumë kohë. Zakonisht zhduken vetë, por nëse keni shpërthime të mëdha ose të shpeshta, mjeku mund t’ju sugjerojë ilaçe.

4.Buzë të çara

Të gjithë kanë buzë të thata ose të çara herë pas here, veçanërisht në dimër. Balsamet mund të ndihmojnë në mbrojtjen e tyre dhe t’i mbajë ato të lagështa. Por ndonjëherë, buzët e thata janë një shenjë e një problemi shëndetësor, si dehidrimi – kur trupi nuk ka ujë të mjaftueshëm. Ato gjithashtu mund të jenë një reaksion alergjik ose përgjigje ndaj një ilaçi, siç janë steroidet.

5.Skuqje në formë fluture

Shumica e skuqjeve nuk janë serioze dhe bëhen më mirë vetë, por kjo është e pazakontë. Mbulon të dy faqet në formën e një fluture, dhe është një shenjë e zakonshme e lupusit. Kjo është një sëmundje që e bën sistemin imunitar të sulmojë indet dhe organet. Ju gjithashtu mund të keni ethe, kyce të dhimbshme dhe të ngurta dhe gishta që bëhen blu në të ftohtë. Konsultohuni me mjekun nëse keni një skuqje të pashpjegueshme, veçanërisht nëse vjen së bashku me simptoma të tjera.

6.Flokët në vende të pazakonta

Mund të jetë thjesht një qime në rritje aty ku nuk e dëshironi – kjo mund t’u ndodhë burrave ndërsa plaken rreth veshëve dhe vetullave, dhe grave rreth mjekrës. Tek gratë më të reja, qimet e fytyrës mund të jenë një shenjë e sindromës së vezoreve policistike, një gjendje që mund ta bëjë më të vështirë për të mbetur shtatzënë.

  1. Qepalla të rëna

Mjekët e quajnë ptosis ose blefarptozë. Mund të ndodhë në njërin ose të dy sytë – në raste të rënda, qepalla  mund të bllokojë shikimin. Ju mund të keni lindur me të ose ta merrni atë gjatë dekadave. Shpesh është i padëmshëm, por mund të jetë shenjë e problemeve me trurin, nervat ose gropën e syve. Flisni me mjekun nëse ndodh në ditë ose orë, ose nëse keni shikim të dyfishtë, muskuj të dobët, probleme në gëlltitje ose një dhimbje koke të keqe – këto mund të jenë shenja të një goditje në tru.

8.Nuk mund të lëvizni një anë të fytyrës

Nëse nuk mund të lëvizni një pjesë të trupit, merrni menjëherë ndihmë mjekësore. Por nëse nuk keni simptoma të tjera, ndoshta është paralizë Bell. Ndodh kur diçka – ndoshta një virus – shtyp një nerv që kontrollon muskujt në fytyrën ose e bën atë të fryrë. Ajo shfaqet papritur  dhe zakonisht dobëson një anë të fytyrës. Ju gjithashtu mund të keni dhimbje në nofull dhe pas veshit. Zakonisht, nuk është serioze dhe përmirësohet për 3 deri në 6 muaj.

9.Njolla të verdha në qepalla

Këto gunga të verdha të ngritura në dhe rreth qepallave të sipërme dhe të poshtme quhen xanthelasmata. Ata janë bërë nga kolesteroli, dhe megjithëse mund të mos ju pëlqejë pamja e tyre, ato nuk janë të rrezikshme ose të dhimbshme dhe zakonisht mund të hiqen. Por mund të jenë një shenjë se keni më shumë të ngjarë të merrni sëmundje të zemrës ose të keni një sulm në zemër, kështu që është një ide e mirë të shihni mjekun për një kontroll fizik.

10.Sytë e fryrë

Hapësira poshtë syve mund të mbushet me lëng, gjë që mund t’i bëjë ata të duken të fryrë .Moti i nxehtë dhe i lagësht mund të bëjë që trupi të mbajë më shumë ujë, ashtu si mungesa e gjumit, ushqimi shumë i kripur dhe ndryshimet e hormoneve. Ndodh më shpesh kur plakeni sepse muskujt që mbështesin qepallat dobësohen. Nëse sytë janë të skuqur dhe të kruar, mund të jetë një reaksion alergjik ndaj ushqimit, polenit, përbërjes, aromave, një pastruesi ose një infeksioni si roza.

11.Melazma

Kjo shkakton njolla të lëkurës gri-kafe në fytyrë. Mjekët nuk e dinë saktësisht pse ndodh, por mund të shkaktohet nga gjëra të tilla si shtatzënia ose marrja e disa pilulave të kontrollit të lindjes. Në këto raste, melasma shpesh zbehet vetvetiu pasi fëmija ka lindur ose gruaja pushon së marrë pilulat. Në raste të tjera, mund të zgjasë me vite. Por ilaçet dhe trajtimet e tjera, si trajtimet kimike, mund të ndihmojnë.

12.Renia e flokeve

Nëse po humbni qerpikët ose vetullat, së bashku me pjesët e flokëve, mund të jetë një shenjë e një gjendjeje të quajtur alopecia areata. Ndodh kur sistemi imunitar gabimisht sulmon folikulat e flokëve. Nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar arna të reja, por bisedoni me mjekun  për ilaçet që mund të ndihmojnë flokët të rriten përsëri.

MË TEPËR

Kryesore51 minuta më herët

Kryemadhi: Rama është kryetari i skemës së inceneratorëve, Veliaj avokati, paratë janë në llogarinë e Zotos

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi në emisionin “Open” se kreu i skemës së inceneratorëve është Edi Rama ndërsa avokati...

Radar57 minuta më herët

Të moshuar ‘milionerë’ nga inceneratorët/ “Shtet i degjeneruar”, Lubonja: Qeveria me ca kompani përdorin njerëz në prag vdekje për të vjedhur paratë e shqiptarëve

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar në rubrikën “Opinion” në News24 takimin e kryeministrit Edi Rama në Amsterdam me homologun holandez...

Radar1 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Nafta në Shqipëri po shitet më shtrenjtë se në Gjermani (FOTO)

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dënuar rritjen e çmimit të naftës nga bordi i Edi Ramës. Berisha shkruan...

Radar2 orë më herët

Malltezi: Për inceneratorin e Fierit u vodhën 15 mln euro për dy javë

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Jamarbër Malltezi deklaroi` në ‘Task Forcë’ në SYRI TV se inceneratorët vetëm brenda 2...

Radar5 orë më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil5 orë më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil6 orë më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar6 orë më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar10 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil10 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Facebook