Lidhu me ne

Radar

“Qeveria zhvat më të varfërit dhe i ndan me klientët”/ Andi Bushati: Njerëzit protestojnë, sepse janë në ankth!

"Qeveria zhvat më të varfërit dhe i ndan meFoto ilustrim: Edi Rama dhe Andi Bushati

Analisti Andi Bushati, ka folur për protestat e qytetarëve kundër rritjes së çmimeve. 

I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Bushati tha se ndryshe nga çfarë pretendon kryeministri, protestat nuk kanë lidhje me Berishën dhe me Rusinë, por vijnë si pasojë e ankthit të qytetarëve, se në kohë krize kanë kuptuar “se kanë një qeveri që nuk kujdeset për ta”. 

Parimi fillestar që kam unë, është shiko dikë që mundohet të gënjejë dhe pastaj përpiqu të kuptosh cfarë do të fshehë.
Berisha bëri protestë para dy muajsh, e patë sa mblodhi, ndaj nuk është Berisha pas protestës. Aq më pak Rusia, që i kemi dëgjuar këto përralla.

Përse këtu pati protesta më masive? Jo se njerëzit nuk e kuptojnë që kur ka krizë globale, edhe njerëzit do të paguajnë diçka. Njerëzit kanë kuptuar që kanë mbi kokë një qeveri që nuk kujdeset për ta në kohë krizash. Krizat i vuajnë shtresat më vulnerabël të shoqërisë.

Njeriu ka ankth, ka shqetësim, nuk di si do të çojë në shkollë fëmijët, etj. Nga vjen kjo? Njerëzit kanë kuptuar që të ardhurat e shtetit ndahen në mënyrë të pabarabartë. Edi Rama është babai i familjes që duhet të kullandrisë buxhetin. Nëse babai shkon i pi paratë me shokët, apo luan kumar, pjesëtarët e tjerë të familjes shqetësohen. Te pandemia e pamë, disa u pasuruan më shumë. Të gjithë institucionet ndërkomëbtare, thonë që paketat që ofroi qeveria shqiptarë ishin shumë të dobëta.

Njerëzit e dinë se një krizë po afrohet dhe i kërcënon, por kanë një qeveri që do të ndajë buxhetin, për Zoton, për tunelin e Llogarasë. Pra do t’i ndajë paratë me ata pesë njerëz që fitojnë në kurriz të tyre. Prandaj nuk është as protestë e Saliut dhe as e Rusisë, por protestë e ankthit.

E mbani mend Thumanë-Kasharë që u ndalua për studentët? Po bëhet Thumanë-Kashar, u harruan studentët. Kjo qeveri është e prirur të zhvasë nga më të varfërit dhe t’i ndajë me klientët e saj“, tha Bushati. 

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook