Lidhu me ne

Stil

Tërshëra, zvogëlon rrezikun e kancerit dhe ul vdekjet nga sëmundjet e zemrës

Disa nga rreziqet më të mëdha shëndetësore janë të lidhura drejtpërdrejt me faktorë duke përfshirë nivelet e pakontrolluara të sheqerit në gjak dhe kolesterolit, të cilët mund të shkaktojnë më shumë sesa thjesht shtim në peshë.

Studimet kanë zbuluar se këto probleme të mbetura të pa trajtuara mund të bëjnë që jetëgjatësia të bjerë deri në gjashtë vjet. Ajo që hani do të përcaktojë se si këto nivele rriten dhe ulen me një mëngjes duke ndihmuar në uljen e rrezikut të vdekjes nga të gjitha shkaqet me 20 për qind.

Një opsion i shëndetshëm i mëngjesit mund të jetë më i rëndësishëm për një shëndet të mirë nga sa mendoni. Në fakt, shkencëtarët besojnë se fillimi i ditës me vaktin e duhur mund të shtojë vite në jetën tuaj.

Dan Buettner, autori dhe eksploruesi i cili ishte pionier i kërkimit mbi pikat e nxehta të jetëgjatësisë, thotë se mbajtja e planeve ushqyese të ushqimit, si dieta me bazë bimore ose dieta mesdhetare, mund të ndihmojë në nxitjen e një jete të gjatë dhe të shëndetshme. Një pjesë e kësaj përfshin vaktin më të rëndësishëm të ditës: ngrënien e mëngjesit.

Konsumimi i tërshërës në baza të rregullta është treguar se ndihmon në mënyrë të konsiderueshme me shqetësimet e shumta shëndetësore që lidhen me uljen e jetëgjatësisë. Këta faktorë përfshijnë kolesterolin e lartë, shtimin në peshë, madje edhe sëmundjet auto-imune dhe sëmundjet e zemrës.

Konsumimi i tërshërës është treguar se ndihmon me këto shqetësime shëndetësore duke e bërë atë ushqimin e përsosur të mëngjesit për jetë më të gjatë. Sipas një studimi të Universitetit të Harvardit, një tas me qull në mëngjes është mënyra më e mirë për një jetëgjatësi, përcjell Telegrafi.

Studiuesit nxorën përfundimin pas studimit më të madh ndonjëherë mbi përfitimet e drithërave të plota, i cili zbuloi se ngrënia e 48 gramëve në ditë, ekuivalenti i një tasi të madh qull, ul rrezikun e vdekjes nga të gjitha shkaqet me 20 për qind.

Gjithashtu u zbulua se ul shanset për të vdekur nga kanceri me 14 për qind dhe ul rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës me një të katërtën (25 për qind). Shkencëtarët besojnë se drithërat kontribuojnë në uljen e kolesterolit dhe rregullimin e sheqerit në gjak.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet12 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore15 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook