Lidhu me ne

Stil

5 ushqimet më të mira me lëndë ushqyese që ruajnë kockat

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm, ai mund t’ju bëjë ose t’ju prishë ditën.

Këto janë pesë ushqimet më të mira me lëndë ushqyese që ruajnë kockat.

Vezët

Vezët jo vetëm që konsiderohen standardi i artë për proteinat me cilësi të lartë, por ato janë gjithashtu një nga ushqimet e pakta që përmbajnë vitaminë D, e cila është thelbësore që kockat të absorbojnë dhe mbajnë kalciumin.

Qumështi

Nëse keni drithëra, smuthi, kafe ose çaj për mëngjes, shtimi i pak qumështit të lopës ose alternativave të qumështit bimor mund të sigurojë lëndë ushqyese që do të kontribuojnë në shëndetin e kockave tuaja.

Produktet e qumështit janë një nga burimet më të mira të kalciumit dhe vitaminës D, dy përbërës që konsiderohen të rëndësishëm për shëndetin e kockave.

Kur zgjidhni një alternativë të qumështit me bazë bimore, sigurohuni që të kërkoni ato të pasura me kalcium dhe vitaminë D.

Kosi grek

Kosi grek është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin e kockave, sepse është i pasur me kalcium dhe proteina. Meqenëse bëhet nga qumështi, nuk është për t’u habitur që është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese që janë të mirë për kockat.

Kosi grek gjithashtu siguron magnez dhe fosfor, gjithashtu dy lëndë ushqyese të rëndësishme për kocka të shëndetshme. Rekomandohet të kërkoni jogurt grek që është i pasuruar me vitaminë D.

Kërpudhat

Kërpudhat janë gjithashtu të pasura me vitaminë D, e cila ndihmon trupin të absorbojë kalciumin, i cili është i rëndësishëm për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e indeve të eshtrave.

Lëngu i Portokallit

Lëngu i pasuruar i portokallit gjithashtu siguron një dozë të madhe kalciumi dhe vitamine D. Në fakt, një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se vitamina D në lëngun e fortifikuar të portokallit është po aq efektive sa vitamina D në suplemente.

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar10 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar10 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil12 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil12 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime12 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook