Lidhu me ne

Letersi

Fabulat e Ezopit / LEPURI DHE BRESHKA

LEPURI DHE BRESHKA, FABULA E EZOPIT QË NA MËSON TË KËMBËNGULIM

Fabulat shkaku i mençurisë dhe atij mesazhit frymëzues që bartin janë të lexueshme për të gjithë, por jo si mendohet në përgjithësi që janë tekste veç për fëmijë. Ezopi, mjeshtri i fabulës, nga bota antike ende na flet proverbialisht, duke mbetur pjesë e librave të letërsisë apo lektyrave edhe në ditët e sotme. Por, përtej saj, ai lexohet me ëndje e për qejfi edhe pa detyrim.

Podiumi.com ju sjell për lexim njërën nga fabulat më të njohura të tij: Lepuri dhe breshka, ku këmbëngulja e besimi mundin arrogancën dhe fodullëkun. 

Një ditë një lepur krenar dhe i shpejtë pa se një breshkë po ecte përgjatë rrugës dhe iu afrua. Lepuri filloi të përqeshë ngadalësinë e kafshës tjetër dhe gjatësinë e këmbëve. Sidoqoftë, breshka u përgjigj se ishte e sigurt që pavarësisht shpejtësisë së madhe të lepurit ishte e aftë ta fitonte atë në një garë.

Lepuri, i sigurt për fitoren e tij dhe duke e konsideruar sfidën të pamundur për të humbur, pranoi. Të dy kërkuan nga dhelpra të shënonte golin, të cilit ajo e pranoi. Si dhe sorrën për të vepruar si gjykatëse.

Kur mbërriti dita e garës, në fillim të garës lepuri dhe breshka dolën në të njëjtën kohë. Breshka përparoi pa u ndalur, por ngadalë.

Lepuri ishte shumë i shpejtë dhe duke parë që kishte një avantazh të madh ndaj breshkës. Ai vendosi të ndalet dhe të pushojë herë pas here. Por në një rast lepuri ra në gjumë. Breshka, pak nga pak, vazhdoi të përparonte.

Kur lepuri u zgjua, ai pa se breshka ishte gati të kalonte vijën e finishit. Edhe pse vrapoi, ishte tepër vonë dhe më në fund breshka fitoi garën ”.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil13 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime13 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook