Lidhu me ne

Radar

Dosjet përvëluese e dogjën? Imeraj: Të tre prokurorët që kërkuan arrestimin e Tahirit u shkarkuan nga vettingu


Ish-prokurorja Elisabeta Imeraj deklaroi në emisionin “Të paekspozuarit” se të gjithë prokurorët që kërkuan arrestimin e Saimir Tahirit janë shkarkuar nga vettingu.

E pyetur  nëse ndonjë dosje përvëluese mund të ketë nxitur zemëratën e politikës, Imeraj u përgjigj: “Unë si Prokurore nuk kam hequr dorë nga asnjë dosje që më ka rënë në dorë qoftë kur më ka rënë shorti qoftë kur Prokuroria ka qenë e centralizuar.

Normalisht në dosje të mëdha impenjimi është i madh në dije në kohë. Kam hetuar çështje që lidhen me politikën, krimin e organizuar apo terrorizmin”.

Si një ndër tre prokurorët që kërkuan arrestimin e ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri, Imeraj tha se asnjëri prej grupit nuk është më në sistem pasi janë shkaktuar nga vettingu.

Unë kam qenë një ndër prokuroret që jam prezantuar në Parlament për dosjen Tahiri. Të tre prokurorët që kërkuan imunitetit e Tahirit janë shkarkuar. Unë isha e treta e mbetur.

Unë duke gjykuar në procesin e vetingut sjelljes time, që nuk del në asnjë moment në atë që kërkon ligji e drejta etika. Unë kam kuptuar që politika nuk u do prokurorët e guximshëm. Dhe unë e njoh veten si Prokurore e guximshme”-theksoi Imeraj.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook