Lidhu me ne

Kioske

Vendimi për Imerajn poshtëroi standardet e Vettingut

Nga Ylli Manjani

Nuk më surprizoi aspak vendimi i KPA për shkarkimin e malokes Elisabeta Imeraj. Nuk di ta them e meriton apo jo që zonja të ishte ende në sistem. Nuk më ka lidhur puna me të ndaj nuk kam një opinion të drejtpërdrejtë.

Por qartësisht e di që standardi i gjykimit të saj ishte nga më i ulëti i aplikuar. Natyrisht nuk është i vetmi, por tek ky rast ishte i dukshëm. 

Ishte një rast i pastër paragjykimi i bazuar mbi një supozim, sipas të cilit, zonja na paskësh përgjuar një punonjës të ONM-së duke bërë seks në zyrë.

Asnjëherë e në asnjë hallkë të procesit të verifikimit nuk u provua as edhe si indicie një budallëk i tillë. Ashtu siç nuk u mohua kurrë lajmi që në zyrat e ONM bëhej seks.

ONM e gjendur edhe nën presionin që nuk mund ta pranonte që në zyrat e saj bëhej seks, ndërmori disa inkursione të pabesueshme për tu rrëfyer. Sajoi dhe përdori, në procesin e verifikimit të prokurores, letra anonime dhe për më tepër me pretendime absurde dhe lehtësisht të verifikueshme si të pavërteta. Përdori emra fallso dhe një të disekuilibtuar mendore për të bërë ankesa, gjithsesi të rreme, ndaj prokurores.

Me këto sajesa të poshtra dhe tërësisht diletante u kundërshtua edhe vendimi pozitiv i KPK, deri sa sot qartësisht kanë arritur ta rrëzojnë në KPA.

Natyrisht nuk përjashtohen këtu edhe lobe brenda pushtetit që e shfrytëzuan këtë situatë për të larë duart me prokuroren. Në këto lobe futen edhe falls-opozitarë të hetuar nga prokurorja. Qartësisht ka patur më shumë sesa një faktor që kanë ndikuar.

Vetëm llogjika e ftohtë ligjore e bazuar në fakte dhe prova bindëse nuk u përdor!!!

Këtu nuk është në lojë më fati personal i “malokes” Elisabetë, por fati i çdo shqiptari që ka punë apo hall me drejtësinë. 

Nëse ndaj punonjësve të drejtësisë përdoren metoda të tilla gjykimi, mos prisni që drejtësia të ketë standard më të mirë!

E kam neveritur këtë sjellje, për më tepër të aplikuar nga të huaj që duhet të ishin model dhe garanci.

Ky standard është I PAPRANUESHËM!

Kjo reformë po çimenton një rregjim politik antidemokraci!

Asnjë dyshim tashmë.

Le ta lavdërojnë të gjithë ambasadorët e botës, realiteti është ky që po shohim. Po shohim dhe do ta vuajmë edhe kur ambasadorët të mos jenë më këtu.

Jam i keqardhur për të gjithë ata shqiptarë në përbërje të strukturave të vetting që pranojnë të firmosin mbi standarde të tilla.

Me teper

Kryesore12 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet12 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime15 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore15 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook