Lidhu me ne

Kioske

Si do të jetë Twitter i Elon Musk


Elon Musk Could Buy Twitter: Everything You Need to Know - CNET

Nëse ka një mbiemër të përshtatshëm për të përshkruar personalitetin e njeriut më të pasur në botë, ai nuk mund të jetë tjetër përveçse “i “paparashikueshëm”.

Miliarderi Elon Musk është i pakapshëm dhe i pakuptueshëm, shpesh merr vendime të çuditshme dhe hapur kundër rrymës, dhe për këtë arsye nuk është e lehtë të imagjinohet se si do ta ndryshojë Twitter-it tani që e ka blerë për 44 miliardë dollarë.

Megjithatë, sipas New York Times, ndërsa pak nga pak i afrohej ofertës përfundimtare të blerjes, themeluesi i Tesla u shfaq në intervista, deklarata dhe (sigurisht) në postime Twitteri me disa të dhëna se si mund ta revolucionarizojë platformën sociale në të ardhmen e afërt.

Fusha e parë e ndërhyrjes ndoshta do të jetë liria e fjalës, në atë që ai vetë ka e quajtur “sheshi publik i fakteve” i internetit. “Fjala e lirë është gurthemeli i një demokracie funksionale ,”tha Musk në një deklaratë,” dhe Twitter është vendi prej nga adresohen çështje me rëndësi jetike për të ardhmen e njerëzimit”.

Sipas miliarderit, moderatorët në platformë e teprojnë me ndërhyrjen në përmbajtjen e përdoruesit: prandaj mund ta kufizojë hapësirën e tyre për manovrim, duke e bërë kështu më të vështirë censurën dhe mbylljen e profilit.

Por deri ku do të shkojë ky kufi, për momentin e di vetëm ai.

Një tjetër temë që Musk e ka për zemër është ajo që lidhet me algoritmin e Twitter-it, ose “ADN”-në e rrjetit social, i cili vendos se çfarë përmbajtje do të jetë e dukshme për përdoruesit dhe në çfarë rendi do të indeksohet në faqet kryesore individuale.

Musk, të paktën sipas asaj që ka deklaruar në një fjalim të Ted Talk javën e kaluar, do të donte ta bënte këtë algoritëm me burim të hapur, duke i lejuar kështu përdoruesit të mësojnë kriterin sipas të cilit disa postime dalin në timeline-in e tyre.

Një ndërhyrje e kësaj natyre “do të shmangte promovimin apo në një farë mënyre “fshehjen” misterioze të tweet-eve pa pasur një ide se si ndodh kjo”, tha ai.

Nga ana e krijuesve të përmbajtjes (influencues, gazetarë, etj.) ky do të ishte një ndryshim epokal, paksa si zbulimi i “Formulës së viralitetit”.

Megjithatë, mbetet rreziku i gjenerimit të përmbajtjeve identike me njëra-tjetrën.

Megjithatë, sipas New York Times, Musk mund të ndërhyjë në spam, reklama të padëshiruara dhe llogari të rreme, të gjitha shumë të pranishme në Twitter.

Së fundmi, shefi ekzekutiv i Tesla-s bëri një premtim në një postim në Twitter se ai do të “mposhtte spam bots ose do të vdiste në përpjekjen për ta bërë këtë” dhe se do ta “autentifikojë të gjitha profilet reale”.

Verifikim me tikun blu në horizont për të gjithë?

Dhe në fund, çështja Trump. Musk nuk ka komentuar publikisht se si do ta trajtonjë llogarinë aktualisht të pezulluar të ish-presidentit Donald Trump.

Por komentet e tij për lirinë e fjalës kanë nxitur spekulimet se së shpejti mund të rikthehet plotësisht.

Pas sulmit në Capitol Hill më 6 janar 2021 Twitter, Facebook dhe Instagram i mbyllën profilet Trump-it për “nxitje të urrejtjes dhe dhunës”.

Një goditje e keqe për një njeri që ndërtoi mbështetjen e tij kryesisht falë përdorimit agresiv të rrjeteve sociale.

Megjithatë, Trump ka deklaruar se nuk do të rikthehet në platformë dhe, së fundmi lançoi rrjetin e tij social, Truth Social.

Mbetet për t’u parë.

BurimiHuffingtonpost

MË TEPËR

Kryesore2 orë më herët

Kryemadhi: Rama është kryetari i skemës së inceneratorëve, Veliaj avokati, paratë janë në llogarinë e Zotos

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi në emisionin “Open” se kreu i skemës së inceneratorëve është Edi Rama ndërsa avokati...

Radar2 orë më herët

Të moshuar ‘milionerë’ nga inceneratorët/ “Shtet i degjeneruar”, Lubonja: Qeveria me ca kompani përdorin njerëz në prag vdekje për të vjedhur paratë e shqiptarëve

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar në rubrikën “Opinion” në News24 takimin e kryeministrit Edi Rama në Amsterdam me homologun holandez...

Radar2 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Nafta në Shqipëri po shitet më shtrenjtë se në Gjermani (FOTO)

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dënuar rritjen e çmimit të naftës nga bordi i Edi Ramës. Berisha shkruan...

Radar3 orë më herët

Malltezi: Për inceneratorin e Fierit u vodhën 15 mln euro për dy javë

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Jamarbër Malltezi deklaroi` në ‘Task Forcë’ në SYRI TV se inceneratorët vetëm brenda 2...

Radar7 orë më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil7 orë më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil7 orë më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar7 orë më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar11 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil11 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Facebook