Lidhu me ne

Kioske

Punët e amerikanëve janë të thella, ato i konfidohen me pikatore vetëm Lorenc Vangjelëve

Do të vijmë në Kukës…', Vangjeli zbulon çfarë i tha Sulejman Demirel  kryeministrit shqiptar për luftën e Kosovës - Shqiptarja

Nja dy ditë më parë, analisti Lorenc Vangjeli, paralajëmroi se ka të dhëna se për Berishën apo Bashën ka ardhur një dosje në SPAK. Zoti Vangjeli duhet thënë që ka përherë indicie, njësoj si gazetarë të caktuar të kronikës që kanë indicie për vrasje që do ndodhin dhe nuk ndodhin, për mëngjarashë dhe djathtoshë në qarkullim, përherë e më shumë të entuziazmuar nga mënyra sesi zgjidhin çdo enigmë në këtë vend.

Në SPAK paska ardhur bazmataja. Ne mund të pyesim pa të keq, po pse erdhi tani kjo dosje, kur vetë Berisha ka muaj që e kërkon? 

Pse u duhet një dokument i tipit ‘dosja ruse’ për Lulzim Bashën pikërisht tani?

Punët e amerikanëve janë shumë të thella, ato i konfidohen me pikatore vetëm Lorenc Vangjelit. Ose vetëm ky ka kurajon t’i qarkullojë si lajme përherë në interesin e publikut.

E më t’ia marrë Vangjeli, ia pret Ilir Yzeiri i cili sot në një artikull, a letër të hapur, elegji e vajtim, akuzë dhe denoncim, i ka kërkuar kreut të SPAK, Arben Kraja të veprojë për Berishën.

Ilir Yzeiri: Basha zgjatim mediokër i Berishës, u emërua të ruante selinë –  Berati.TV

Yzeiri gjuan me një lloj stili prej guruje, të dikujt të cilit as mos ia diskuto fjalën që ka mencuri thinjash.

Ai p.sh thotë se fakti që Berisha nuk po hetohet nga SPAK, ushqen konspiracionin në këtë vend, ndërkohë që merr kurajon e shpirtit të lirë të thotë se SPAK ngulmoi të merrej me Saimir Tahirin përtej kompetencave që i jep ligji

Nga buron ky orientim për SPAK-un e Tiranës? Nga dëshira e e madhe qytetare për të rrasur brenda Berishën?! Noshta, nuk i lejohet kujt të paragjykojë dy njerëz fare të pavarur në atë që thonë. Është shqetësimi i brendshëm, sëkëlldia e madhe e demokratit ajo që vë në lëvizje këto thirrje dhe paralajmërime, është nevoja përvëluese për paqe sociale në këtë vend, për paqe me koncesionet dhe me idenë e një partie, ajo që po kërkon ta kapë për zhelesh Berishën e ta fusë në qyp.

Ndërkohë që drejtësia e vërtetë nuk mund të simulohet nga jashtë siç ka thënë dikush, dhe drejtësia me Berishën ka patur mjaft prova për t’u marrë me kohë. Kjo e tanishmja, është drejtësi e hormonizuar me kredencialet e SHBA, e cila mundet ta likujdonte Sali Berishën kur të donte, sepse në 30 vjet ne kemi dëshmuar sesi gangsterizmi u bë parim funksional i sistemit ndërkombëtar.

Nuk kemi pra pse të mos vëmë në dukje se liria e shprehjes së dy zotërinjve në fjalë – që kanë karakteristikën e veçantë që e dinë se çfarë do thonë para se një gjë të ndodhë(tregues I një mençurie unike) – përkon tashmë me vullnetin e një superfuqie në një rreshtim gati astrologjik të paprecedentë, çka e bën SPAK e Krajës asgjë më shumë sesa një zëdhënës të fatit, të destinit dhe avenirit të shkëlqyer të këtij vendi.

Çfarë gëzimi të jesh dëshmitar i kësaj ngjarjeje, i kësaj drejtësie me kupona nga Amerika, sepse është gëzim i madh kur ke rastin të kuptosh se spektakli i drejtësisë si kjo ka brenda shijen e një dredhie të madhe që prevalon mbi të gjitha zullumet e zullumqarit patologjik Berisha.

Kështu nuk kemi pse të kemi asnjë iluzion – po të duam të kemi sy dhe mendje – për SHBA, lojën e tyre dhe çdo gjë tjetër me të cilën e kanë ndotur këtë vend më shumë se ç’ka qenë./Respublica.al

MË TEPËR

Radar17 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil21 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil30 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar38 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook