Lidhu me ne

Radar

E SHPJEGUAR/ Rezolutën e rrëzuar nga PS e ka miratuar Kongresi Amerikan dhe Parlamenti Europian. Pse Rama i tha JO

E SHPJEGUAR/ Rezolutën e rrëzuar sot nga PS e ka miratuar Kongresi

Lajmi

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar me votat e shumicës socialiste një rezolutë të paraqitur nga një grup deputetësh demokratë, ku kërkohej njohja e masakrës së Srebrenicës si genocid. Ish-kryeministri Berisha i cili ka filmuar kolegët socialistë tek votonin kundër Rezolutës ka thënë se kjo bëhet për të mos i prishur qejfin Vuçiç.

TheksiKongresi dhe Parlamenti Europian e kanë kaluar Rezolutën e gjenocidit

Rezolutën e hedhur poshtë nga socialistët shqiptarë e ka miratuar Kongresi amerikan, si Senati ashtu edhe Dhoma e Përfaqësuesve, para 17 vitesh. Më 27 qershor 2005 Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara miratoi një rezolutë (H. Res. 199) e sponsorizuar nga kongresmeni Christopher Smith (Republikan i shtetit Nju Xhersi) dhe 39 kongresmenë të tjerë për të përkujtuar 10 vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës. Rezoluta u miratua me një shumicë dërrmuese prej 370 votash pro dhe 1 kundër. Kongresmeni i vetëm që votoi kundër ishte Ron Paul, ndërsa mungonin 62 përfaqësues shtetesh (ata që në Dhomën e ulët të Kongresit amerikan njihen si state reps). Në rezolutë thuhet:

Politikat e agresionit dhe spastrimit etnik të zbatuara nga forcat serbe në Bosnje dhe Hercegovinë nga viti 1992 deri në 1995 me mbështetjen e drejtpërdrejtë të regjimit serb të Slobodan Millosheviçit dhe pasuesve të tij, çuan në zhvendosjen e më shumë se 2 milion njerëzve, rreth 200 mijë të vrarëve, dhjetëra mijërave të përdhunuar ose të torturuar dhe abuzuar. Civilët e pafajshëm të Sarajevës dhe qendrave të tjera urbane iu nënshtruan vazhdimisht granatimeve dhe sulmeve me snajper; të gjitha këto plotësojnë kushtet që përcaktojnë krimin e gjenocidit në nenin 2 të Konventës për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit, krijuar në Paris më 9 dhjetor 1948 dhe hyrë në fuqi më 12 janar 1951.

Pak ditë më vonë, më 6 korrik të po atij viti, shteti i Mizurit miratoi një rezolutë që njeh gjenocidin e Srebrenicës. Kryeqyteti i këtij shteti Saint Louis kaloi një proklamatë që e njihte 11 korrikun si Ditën e Përkujtimit të Srebrenicës.

Rreth katër vjet më vonë, më 15 janar 2009, Parlamenti Europian votoi me shumicë dërrmuese prej 556 votash pro, 9 kundër dhe 22 abstenime për një rezolutë që bën thirrje për njohjen e 11 korrikut si ditë për përkujtimin e gjenocidit të Srebrenicës nga BE. Politikanët serbë të Bosnjës e kundërshtuan rezolutën, duke deklaruar se një përkujtim i tillë është i papranueshëm për Republikën Srpska.

Më 8 korrik 2015, Rusia vuri veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që do të dënonte dhe cilësonte si gjenocid masakrën e Srebrenicës. Rezoluta kishte për qëllim të shënonte 20 vjetorin e vrasjes së 8000 burrave dhe djemve myslimanë. Kina, Nigeria, Angola dhe Venezuela abstenuan dhe 10 anëtarët e mbetur të Këshillit votuan pro.  Vetoja u vlerësua nga presidenti serb Tomislav Nikolić, i cili tha se Rusia kishte “parandaluar një përpjekje për të njollosur të gjithë kombin serb si gjenocid” dhe u dëshmua si një mik i vërtetë dhe i ndershëm.

Implikimet/Arsyet e Jo-së socialiste

Dy janë arsyet e dukshme se pse socialistët kanë vendosur në bllok për ta kundërshtuar reozolutën e paarqitur nga një grup deputetësh demokratë. E para, ata e dinë se mastermind i kësaj nisme është Sali Berisha. E dyta lidhet me raportin mes kryeministrit Rama dhe Presidentit serb Vuçiç, të dy të investuar te nisma e Ballkanit të hapur. Një rezolutë që e njeh si genocid masakrën e Srebrenicës do ta vendoste nën trysni këtë marrdhënie.

Me teper

Stil11 orë më herët

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Shkodër

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Malësinë e Madhe Me pamjen e mrekullueshme që të ofron burimi karstik i Syrit...

Kryesore13 orë më herët

Berisha krahason Edi Ramën me diktatorin Hoxha: Përdori varfërinë për t’u ulur kokën njerëzve!

Duke folur para mbështetësve të tij në Fier, Sali Berisha ka krahasuar Edi Ramën me Enver Hoxhën, duke thënë se...

Stil13 orë më herët

Komediani Chris Rock: Mund t’u besoni të gjitha grave, përveç Amber Heard

Gjatë një shfaqjeje të dhënë së fundmi në Londër, komediani Chris Rock nuk u përmbajt aspak kur u bë fjalë...

Stil13 orë më herët

A ka një moshë ideale për të bërë fëmijë?

Teknikisht, gratë mund të mbeten shtatzënë dhe të lindin fëmijë që në momentin kur nis cikli menstrual, gjatë pubertetit e...

Stil13 orë më herët

Shkaqet e anemisë/ A ndikon gjenetika?

Anemia nga mungesa e hekurit (IDA) është kur mungesa e hekurit zvogëlon aftësinë e trupit për të bërë mjaftueshëm qeliza...

Stil13 orë më herët

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e...

Stil13 orë më herët

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën...

Stil13 orë më herët

Shtatzënia dhe deti: Gjithçka që duhet të dini

Një nga pyetjet më të zakonshme që një grua shtatzënë ka gjatë verës është nëse mund të notojë në det. Kur...

Stil13 orë më herët

“Më vinte turp”, Adrola Dushi tregon punën e saj të parë dhe pengun e vetëm që ka me Troin

Modelja Adrola Dushi është një ndër më të pëlqyerat vitet e fundit në vendin tonë ndërsa së fundmi ajo ka...

Stil13 orë më herët

7 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë puçrra

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në...

Facebook