Lidhu me ne

Stil

Çfarë i shkakton dridhjet e qepallës?

Një dridhje e qepallës, ose miokimi, është një spazmë e përsëritur, e pavullnetshme e muskujve të qepallës. Një dridhje zakonisht ndodh në kapakun e sipërm, por mund të ndodhë si në kapakët e sipërm, ashtu edhe në ato të poshtëm.

Për shumicën e njerëzve, këto spazma janë shumë të lehta dhe ndjehen si një tërheqje e butë e qepallës.

Të tjerët mund të përjetojnë një vrull mjaft të fortë për të detyruar të dy qepallat të mbyllen plotësisht. Kjo është një gjendje e ndryshme e quajtur blefarospazëm.

Spazmat zakonisht ndodhin çdo disa sekonda për një minutë ose dy.

Episodet e dridhjeve të qepallës janë të paparashikueshme. Shtrëngimi mund të ndodhë dhe të përkeqësohet për disa ditë. Por, mund të mos përjetoni ndonjë dridhje për javë ose madje muaj.

Dridhjet janë pa dhimbje dhe të padëmshme, por ato mund t’ju shqetësojnë. Shumica e spazmave do të qetësohen vetë pa pasur nevojë për trajtim.

Në raste të rralla, spazmat e qepallës mund të jenë një shenjë paralajmëruese e hershme e një çrregullimi kronik të lëvizjes, veçanërisht nëse spazmat shoqërohen nga dridhje të tjera të fytyrës ose lëvizje të pakontrollueshme.

Çfarë i shkakton dridhjet e qepallës?

Spazmat e qepallave mund të ndodhin pa ndonjë shkak të identifikueshëm. Meqenëse ato rrallë janë shenjë e një problemi serioz, shkaku zakonisht nuk hetohet.

Sidoqoftë, dridhjet e qepallës mund të shkaktohen ose përkeqësohen nga:

acarim i syve

tendosja e qepallës

lodhje

mungesa e gjumit

sforcim fizik

efektet anësore të ilaçeve

stresi

përdorimi i alkoolit, duhanit ose kafeinës

Nëse spazmat bëhen kronike, ju mund të keni atë që njihet si “blefarospazma thelbësore “, e cila është dridhje e syve kronike dhe e pakontrollueshme.

Kjo gjendje zakonisht prek të dy sytë. Shkaku i saktë i gjendjes është i panjohur, por kushtet më poshtë mund të përkeqësojnë spazmat:

blefariti, ose pezmatimi i qepallës

konjuktivit, ose sy rozë

sytë e thatë

irrituesit e mjedisit, të tilla si era, dritat e ndritshme, dielli ose ndotja e ajrit

lodhje

ndjeshmëria ndaj dritës

stresi

shumë alkool ose kafeinë

pirja e duhanit

Blefarospazma esenciale beninje është më e zakonshme tek gratë sesa tek burrat.

Gjendja ka të ngjarë të përkeqësohet me kalimin e kohës, dhe përfundimisht mund të shkaktojë:

vizion të paqartë

ndjeshmëria e rritur ndaj dritës

spazmat e fytyrës

Komplikimet e dridhjeve të qepallës

Shumë rrallë, spazmat e qepallës janë një simptomë e një çrregullimi më serioz të trurit ose nervit.

Kur dridhjet e qepallës janë rezultat i këtyre kushteve më serioze, ato pothuajse gjithmonë shoqërohen me simptoma të tjera.

Çrregullimet e trurit dhe nervave që mund të shkaktojnë dridhje të qepallës përfshijnë:

Paraliza e Bell (paralizimi i fytyrës), e cila është një gjendje që bën që njëra anë e fytyrës të bjerë poshtë

Distonia, e cila shkakton spazma muskulore të papritura dhe pjesa e zonës së prekur të shtrembërohet

Distonia  e qafës (torticollis spasmodic), e cila bën që qafa të dridhet  rastësisht dhe koka të shtrembërohet në pozicione të pakëndshme

Skleroza  multiple (MS), e cila është një sëmundje e sistemit nervor qendror që shkakton probleme njohëse dhe të lëvizjes, si dhe lodhje

Sëmundja Parkinson, e cila mund të shkaktojë dridhje të gjymtyrëve, ngurtësim të muskujve, probleme të ekuilibrit dhe vështirësi në të folur

Sindroma Tourette, e cila karakterizohet nga lëvizje e pavullnetshme

Gërvishtjet e padiagnostikuara të syrit gjithashtu mund të shkaktojnë dridhje të qepallës.

Nëse mendoni se keni një dëmtim të syrit, drejtohuni menjëherë tek mjeku okulist. Gërvishtjet mund të shkaktojnë dëmtime të përhershme të syve.

Shumica e spazmave të qepallës zhduken pa trajtim në disa ditë ose javë. Nëse ato nuk zhduken, mund të përpiqeni të eleminoni ose ulni shkaqet e mundshme.

Shkaqet më të zakonshëm të dridhjeve të qepallës janë stresi, lodhja dhe kafeina.

Me teper

Stil18 minuta më herët

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Shkodër

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Malësinë e Madhe Me pamjen e mrekullueshme që të ofron burimi karstik i Syrit...

Kryesore2 orë më herët

Berisha krahason Edi Ramën me diktatorin Hoxha: Përdori varfërinë për t’u ulur kokën njerëzve!

Duke folur para mbështetësve të tij në Fier, Sali Berisha ka krahasuar Edi Ramën me Enver Hoxhën, duke thënë se...

Stil2 orë më herët

Komediani Chris Rock: Mund t’u besoni të gjitha grave, përveç Amber Heard

Gjatë një shfaqjeje të dhënë së fundmi në Londër, komediani Chris Rock nuk u përmbajt aspak kur u bë fjalë...

Stil3 orë më herët

A ka një moshë ideale për të bërë fëmijë?

Teknikisht, gratë mund të mbeten shtatzënë dhe të lindin fëmijë që në momentin kur nis cikli menstrual, gjatë pubertetit e...

Stil3 orë më herët

Shkaqet e anemisë/ A ndikon gjenetika?

Anemia nga mungesa e hekurit (IDA) është kur mungesa e hekurit zvogëlon aftësinë e trupit për të bërë mjaftueshëm qeliza...

Stil3 orë më herët

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e...

Stil3 orë më herët

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën...

Stil3 orë më herët

Shtatzënia dhe deti: Gjithçka që duhet të dini

Një nga pyetjet më të zakonshme që një grua shtatzënë ka gjatë verës është nëse mund të notojë në det. Kur...

Stil3 orë më herët

“Më vinte turp”, Adrola Dushi tregon punën e saj të parë dhe pengun e vetëm që ka me Troin

Modelja Adrola Dushi është një ndër më të pëlqyerat vitet e fundit në vendin tonë ndërsa së fundmi ajo ka...

Stil3 orë më herët

7 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë puçrra

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në...

Facebook