Lidhu me ne

Stil

Cilat janë pesë këngët më të preferuara të Eurovision 2022

Prezantuesit e Eurovision

Konkursi i këngës Eurovision po zhvillohet këtë vit në Itali, ku veçohet pjesëmarrja e Ukrainës e cila është në luftë me Rusinë.

Finalja do të mbahet këtë të shtunë dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në mbarë botën nga PalaOlumpic Arena në qytetin e Torinos.

Por, cilat do jenë pesë më të preferuarit e Eurovision-it këtë vit? Personat që kanë vendosur baste për fituesin e këtij viti kanë zgjedhur këto shtete:about:blank

Ukrainë: Orkestra Kalush – Stefania

Në një kompeticion kaq shumë të politizuar si Eurovision-i, nuk është befasi që hyrja e Ukrainës do të dilte si e preferuara, me një probabilitet të madh 8/13.

Kënga e Ukrainës është një odë për dashurinë e nënës nga grupi folk-rap Kalush Orchestra, i quajtur Stefania.

Anëtarët e Orkestrës Kalush kanë thënë se duan të “ngrejnë shpirtrat” me këngën e tyre, veçanërisht pasi anëtarët e grupit, duke përfshirë balerinin Vlad Kurochka dolën vullnetarë për të qëndruar në Ukrainë dhe për të luftuar.

Mbretëri e Bashkuar: Sam Ryder – Njeriu i Hapësirës

Mbretëria e Bashkuar është akuzuar se rrallë e ka marrë seriozisht konkursin gjatë dekadave të fundit, e cila këtë vit duket se i ka kthyer gjërat mbrapsht me yllin jashtëzakonisht të popullarizuar të mediave sociale, Sam Ryder, me shanset për të fituar në 8/1.

Suedi: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

Suedia është një fuqi e Eurovision-it me gjashtë fitore gjatë dekadave dhe me pesë rezultatet më të mira në këtë kompeticion në shekullin e 21-të.

Pra, a mund të fitojë Suedia sërish këtë vit? Ajo ka një mundësi të mirë për të fituar edhe një herë vendin e parë, e renditur si me shanset e treta më të mira.

Përfaqësuesja e vendit është Cornelia Jakobs, me baladën e saj, elektro-pop ndarjeje Hold Me Closer.

Itali: Mahmood dhe Blanco – Brividi

Mahmood është një veteran i Eurovision-it deri më tani, pasi përfundoi si nënkampion në 2019 me hitin e tij të muzikës pop arabe, Soldi.

Këtë vit, këngëtari do të ndajë skenën e Eurovizion-it me një këngë ku tingulli hapësinor trip-hop i baladës dhe përshkrimi i sinqertë lirik i dobësisë së dashurisë e kanë bërë atë një zgjedhje popullore dhe një pretendent për vendin e parë.

Spanjë: Chanel – SloMo

Chanel e Spanjës është shfaqur si një nga më të preferuarit e këtij edicioni të Eurovision-it.

Hiti i saj reggaeton SloMo është padyshim ndër më të dëgjuarit dhe të preferuarit. Kënga është pritur veçanërisht mirë në rrjetet sociale, ku fansat shprehin mbështetjen e tyre duke përdorur emoji-n mango.

Duke pasur parasysh performancën e dobët të Spanjës vitin e kaluar, e cila u rendit e treta nga fundi, fansat po bëjnë gjithçka për të ndryshuar renditjen e saj për ta kaluar si kënga më e preferuar dhe fituese.

Me teper

Stil20 minuta më herët

Cilat janë pesë këngët më të preferuara të Eurovision 2022

Konkursi i këngës Eurovision po zhvillohet këtë vit në Itali, ku veçohet pjesëmarrja e Ukrainës e cila është në luftë...

Stil29 minuta më herët

Tensioni i lartë, mos e masni asnjëherë në këto orare. Rezultatet mund të jenë të gabuara

Të gjithë duhet të kujdesemi për shëndetin, pasi është një element thelbësor i jetës sonë. Kur e ndiejmë se diçka...

Stil32 minuta më herët

Ish bashkëshorti në një lidhje me Fifin/ Adrola Dushi uron çiftin publikisht

Adrola Dushi është një nga modelet shqiptare më të dashura për publikun. Së fundi ajo ka qenë e ftaur në...

Stil36 minuta më herët

3 shkaqet kryesore të thatësisë vaginale, një prej problemeve më të vështira në jetën seksuale të një gruaje

Thatësia vaginale është një problem i zakonshëm për të cilën shumë gra e kanë të turpshme që të flasin. Studimet...

Kritike42 minuta më herët

Mosnjohja e rezolutës, Nexhmedin Spahiu : Akti më i turpshëm i parlamentit të Shqipërisë

Analisti Nexhmedin Spahiu tha se mosmiratimi i rezolutës për ‘njohjen e gjenocidit të Srebrenicës, Bosnjë-Hercegovinë’ është akti më i turpshëm...

Stil13 orë më herët

Rita Ora publikon këngën e re, himn për një kauzë të rëndësishme

Pas një pauze të gjatë, Rita Ora është rikthyer me një këngë të re. Kësaj here ajo përdori artin dhe...

Temporal16 orë më herët

Reformat e tanzimatit, reformat që sollën çarjen përfundimtare të shqiptarëve me Perandorinë Osmane

Nga Dr. HASAN BELLO Në literaturën historiografike shek.XIX-të është konsideruar si periudha më interesante për sa i përket ndryshimeve të...

Stil16 orë më herët

Ky që shihni në këto foto është Justin Timberlake !

Justin Timberlake shprehu një dëshirë për të qenë pjesë e kastit të projektit të ri të bashkëshortes dhe iu plotësua....

Stil16 orë më herët

Nuk do ta besoni sa përfitime shëndetësore do të keni nëse filloni të hani qiqra

Qiqrat janë një ushqim i shijshëm dhe kanë një gamë të gjerë përdorimesh dhe përfitimesh për shëndetin e njeriut. Komponimet...

Stil16 orë më herët

Rrëfehen burrat: Këto janë arsyet e vërteta të tradhtisë

Kapitulli tradhti është një kapitull që nuk mbyllet kurrë, pasi është hapur që kur njeriu ka shkelur për herë të...

Facebook