Lidhu me ne

Stil

Tensioni i lartë, mos e masni asnjëherë në këto orare. Rezultatet mund të jenë të gabuara

High Blood Pressure Symptoms: Emergency Symptoms, Treatments, and More
Kur duhet matur tensioni ?

Të gjithë duhet të kujdesemi për shëndetin, pasi është një element thelbësor i jetës sonë. Kur e ndiejmë se diçka nuk po shkon mirë, duhet të shqetësohemi dhe të kërkojmë ndihmën e duhur mjekësore për ta zgjidhur problemin. Çdo person në botë kujdeset jo vetëm për shëndetin e vet, por edhe të njerëzve të dashur. Një nga mënyrat se si të kujdesesh për shëndetin, është edhe matja rutinë e tensionit arterial, sidomos tek ata që vuajnë nga tensioni i lartë.

Matja e tensionit arterial është një teknikë shumë e thjeshtë. Mjafton të lidhësh manshetën, të vendosësh stetoskopin dhe të dëgjosh tonin e parë dhe të fundit më të fortë. Dy vlerat e matura përbëjnë vlerën e tensionit sistolik dhe diastolik. Mirëpo sot shumica e njerëzve kanë edhe matës elektronik, ku nuk nevojitet të mbahet një stetoskop për të dëgjuar tonet. Mjafton të lidhësh manshetën në krah, të shtypësh butonin e ndezjes dhe mansheta shtrëngohet dhe lirohet automatikisht. Në fund, të shfaqen vlerat e tensionit sistolik dhe diastolik në aparat.

Matja e tensionit arterial kërkon të plotësohen fillimisht disa kushte. Duhet që personi të jetë shtrirë, ose i ulur me këmbët të mbështetura në tokë. Duhet që matja të bëhet në një ambient tepër të qetë, pasi stresi dhe emocionet përreth ndikojnë tek vlerat e tensionit arterial. Gjithashtu, konsumi i alkoolit, kafes apo duhanit mund të ndikojnë tek këto vlera.

Matjet është e mira të bëhen në një orar të caktuar të ditës, pra përditë në të njëjtin orar. Duhet të dini se tensioni tenton të rritet në mëngjes herët dhe arrin pikun gjatë pasdites. Më pas tenton të ulet dhe arrin minimumin kur personi është duke fjetur. Ndjekja e rregullave të tilla mund të shmangë shumë surpriza të pakëndshmë, pasi matjet sipas këtyre rregullave do t’ju bëjnë të kuptoni nëse një person vuan apo jo nga hipertensioni.

Me teper

Stil20 minuta më herët

Cilat janë pesë këngët më të preferuara të Eurovision 2022

Konkursi i këngës Eurovision po zhvillohet këtë vit në Itali, ku veçohet pjesëmarrja e Ukrainës e cila është në luftë...

Stil29 minuta më herët

Tensioni i lartë, mos e masni asnjëherë në këto orare. Rezultatet mund të jenë të gabuara

Të gjithë duhet të kujdesemi për shëndetin, pasi është një element thelbësor i jetës sonë. Kur e ndiejmë se diçka...

Stil32 minuta më herët

Ish bashkëshorti në një lidhje me Fifin/ Adrola Dushi uron çiftin publikisht

Adrola Dushi është një nga modelet shqiptare më të dashura për publikun. Së fundi ajo ka qenë e ftaur në...

Stil36 minuta më herët

3 shkaqet kryesore të thatësisë vaginale, një prej problemeve më të vështira në jetën seksuale të një gruaje

Thatësia vaginale është një problem i zakonshëm për të cilën shumë gra e kanë të turpshme që të flasin. Studimet...

Kritike42 minuta më herët

Mosnjohja e rezolutës, Nexhmedin Spahiu : Akti më i turpshëm i parlamentit të Shqipërisë

Analisti Nexhmedin Spahiu tha se mosmiratimi i rezolutës për ‘njohjen e gjenocidit të Srebrenicës, Bosnjë-Hercegovinë’ është akti më i turpshëm...

Stil13 orë më herët

Rita Ora publikon këngën e re, himn për një kauzë të rëndësishme

Pas një pauze të gjatë, Rita Ora është rikthyer me një këngë të re. Kësaj here ajo përdori artin dhe...

Temporal16 orë më herët

Reformat e tanzimatit, reformat që sollën çarjen përfundimtare të shqiptarëve me Perandorinë Osmane

Nga Dr. HASAN BELLO Në literaturën historiografike shek.XIX-të është konsideruar si periudha më interesante për sa i përket ndryshimeve të...

Stil16 orë më herët

Ky që shihni në këto foto është Justin Timberlake !

Justin Timberlake shprehu një dëshirë për të qenë pjesë e kastit të projektit të ri të bashkëshortes dhe iu plotësua....

Stil16 orë më herët

Nuk do ta besoni sa përfitime shëndetësore do të keni nëse filloni të hani qiqra

Qiqrat janë një ushqim i shijshëm dhe kanë një gamë të gjerë përdorimesh dhe përfitimesh për shëndetin e njeriut. Komponimet...

Stil16 orë më herët

Rrëfehen burrat: Këto janë arsyet e vërteta të tradhtisë

Kapitulli tradhti është një kapitull që nuk mbyllet kurrë, pasi është hapur që kur njeriu ka shkelur për herë të...

Facebook