Lidhu me ne

Stil

Pse ndodh hernia e kërthizës tek bebet, si trajtohet

bebe

hernia kerthizes

Hernia e kërthizës (ombelikale) është një ënjtje në drejtimin jashtë të kërthizës, apo një pjese të organit në zgavrën e barkut, përmes kërthizës.

Hernia e kërthizës është një gjendje e shpeshtë tek të porsalindurit dhe tek fëmijët e vegjël, pasojë e një difekti të mbylljes së mureve të barkut pas rënies së kordonit të bebit. Në situata të tilla, hernia e kërthizës së një fëmije të shëndetshëm në përgjithësi nuk është alarmante, dhe zgjidhet spontanisht brenda 12-18 muajve të jetës.

Por ndryshe ndodh në hernien e kërthizës së një të rrituri. Në rast të tillë flitet për një hernie “nga dobësimi i muskujve të barkut” shkaktur nga rritja e presionit intra-abdominal. Tek të rriturit hernia e kërthizës kërkon gjithmonë ndërhyrje kirurgjikale.

SIMPTOMAT

Në herniet e kërthizës me përmasa të vogla dhimbja është një simptomë e përsëritur e shoqëruar me njëjtje të dukshme apo djegie të zonës. Dhimbja mund të bëhet më akute kur kollitesh, tështin apo mban pesha të rënda.

Tek fëmijët e vegjël, përmasa e hernies rritet gjatë të qarës apo sforcimit, shprehje e rritjes së presionit intra-abdominal.
Nel bambino piçolo, il volume dell’ernia tende ad aumentare durante il pianto e durante uno sforzo, espressione dell’aumento pressorio intra-addominale.

KOMPLIKACIONET

Tek të porsalindurit dhe fëmijët e vegjël të prekur nga hernia e kërthizës, komplikacionet janë shumë të rralla, përveçse kjo gjendje është e lidhur me një patologji të rëndë.

TRAJTIMI

Në përgjithësi herniet e kërthizës së bebeve janë të përmasave të vogla dhe nuk janë alarmante. Kanë tendencën të zgjidhen spontanisht mes muajve 12-18 të jetës. Ndonjëherë mjeku mund të stimulojë shërimin duke fashuar barkun e bebes me fasha elastike lidhëse. Kjo metodë redukton presionin e mureve të barkut, duke reduktuar më shpejt ënjtjen e kërthizës.

Kur është e nevojshme të bëhet ndërhyrje kirurgjikale për hernien e kërthizës tek fëmija?

Tek i porsalinduri apo fëmija i vogël, procedura kirurgjikale mund të jetë e pashmangshme në këto raste:
Hernia e kërthizës është ekstremisht e dhimbshme
Diametri i hernies është më shumë se 2 cm
Përmasat e hernies së kërthizës nuk reduktohen pas 6-12 muajsh nga shfaqja e simptomave të para.
Hernia e kërthizës ekziston ende dhe pas moshës 3 vjeç
Fashimi mjekësor nuk favorizon disa përmirësime të simptomave
Hernia e kërthizës është e komplikuar

TRAJTIME TË TJERA

Fëmijët që nuk janë në gjendje të shërohen spontanisht apo me fashim, mund të vijohet me një prerje kërthizore të lëkurës. Ndërhyrja, bëhet me anestezi lokale, dhe kryhet duke bërë një prerje afër “grykës” së kërthizës. Ajo duhet bërë të paktën 1 cm nga kërthiza për të minimizuar dëmtimin e vaskularizimit normal. Më pas ënjtja shtyhet brenda. Pasi të jetë mbyllur plaga, pacienti kthehet në shtëpi në të njëjtën ditë të operacionit.

Pas ndërhyrjes mund të merret paracetamol apo ibuprofen për të lehtësuar dhimbjen. Prognoza është pothuajse gjithmonë shumë e mirë, por nuk përjashtohet mundësia që të bëhet sërish më pas gjatë jetës.

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil13 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime13 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook