Lidhu me ne

Stil

A ndikon regjimi ushqimor në sistemin imunitar?

acidi folik

Sistemi imunitar luan një rol të rëndësishëm për të ruajtur shëndetin dhe kjo varet kryesisht nga një regjim i mirë ushqimot. Kjo pasi mekanizmat tanë të mbrojtjes kanë nevojë për makroushqyes dhe mikroushqyes për të funksionuar si duhet.

SI NDIKON REGJIMI USHQIMOR NË SISTEMIN IMUNITAR

Studime të ndryshme kanë treguar një lidhje të qartë mes mungesës së ushqyesve dhe procesve infektive dhe inflamatore. Në fakt, ka prova se gjendja e kequshqyerjes së nënës, mund të ndikojë në sistemin imunitar të fëmijës. Dhe kjo vlen sidomos për vitet e para të jetës, madje dhe me pasoja metabolike afatgjata.

Përkundrazi, një regjim i duhur ushqimor gjatë fëmijërisë dhe adoleshencës garanton një funksionim të mirë të sistemit imunitar në moshë më të rritur. Kështu mund të kuptojmë se pse karbohidratet, yndyrnat dhe proteinat janë të domosdoshme në përgjigjen imunitare.

Karbohidratet
Karbohidratet (HC) janë të rëndësishme për sistemin tonë imunitar duke pasur parasysh se ekziston jnë lidhjes mes insulinës dhe kësaj të fundit. Kjo mund të shpegojë efektin e karbohidrateve në inflamacion.

Në disa studime është parë se konsumi i karbohdirateve të thjeshta dhe të rafinuar zvogëlon nivelin e fagociteve, ndërsa rrit atë të citokineve inflamatore. Sidoqoftë fibrat që përmbajnë karbohidratet komplekse (jo almidoni), që ndodhen tek frutat e perimet, duket se zvogëlojnë gjendjen inflamatore.

Proteinat
Qoftë cilësia apo sasia e proteinave sjellë në regjimin ushqimor mund të ndryshojnë përgjigjen imunitare. Një mugnesë proteinash mund të ndryshojë rritjen dhe riparimin e qelizave, dhe të rrisë rrezikun e infeksioneve për shkak të ndryshimit të nivelit të prodhimit të antitrupave.

Rëndësia e proteinave të pranishme në regjim ushqimor vjen për shkak të aftësisë së tyre për të bërë aminoacide. Kjo për shkak se mungesa e proteinave ndikon në qelizat imunokompetente duke ndryshuar aftësinë e përgjigjes. Është parë se regjimi ushqimor me nivel të ulët aminoacidi triptofan dhe fenilaninë zvogëlojnë prodhimin e antitrupave.

Yndyrnat

Duhet vënë në dukje roli i rëndësishëm i yndyrnave ndaj aktivitetit imunitar në organizmin tonë. Çdo lloj acidesh yndyrore, përbërësi kryesor i yndyrnave, ushtrojnë funksione në sistemin imunitar.

Për shembull, regjimi ushqimor obezogjen, pra me tepricë të yndyrnave të ngopura janë të lidhura me anomali të përgjigjes inflamatore. Kjo sjell një rritje të infeksioneve pa marrë parasysh ekzistencën e obezitetit apo jo.

Përkundrazi, acidet yndyrore omega 3 zvogëlojnë ndërmjetësuesit më të rëndësishme inflamatorë, duke përmirësuar mikrobiotën e zorrëve. Janë vërejtuar efekte të ngjashme me acidin oleik. Me një prani të vogël të ndërmjetësuesve të inflamacionit ndodh një zvogëlim i incidencës së sëmundjeve inflamatore, si artriti reumatoid apo sëmundje inflamatore të zorrëve.

MIKROUSHQYESIT DHE NDIKIMI NE SISTEMIN IMUNITAR

Vitaminat dhe mineralet kryejnë funksione të ndryshme:
Shtigjet metabolike
Rregullimin e ciklit qelizor
Modulimin e proceseve të ndarjes dhe diferencimit qelizor
Integritetin qelizor të indeve, epitelit dhe sistemit imunitar.

Të konsumosh vitamina E, C, A, B6, B12, acid folik dhe minerale si hekuri, bakri, seleni dhe zinku zvogëlojnë infeksionet falë:
Efektit imunomodulatorë dhe imunostimulues
Mbrojtje ndaj radikaleve të lira

Mugnesa e një prej këtyre mineraleve apo vitaminave lidhet me një mungesë linfocitesh dhe shënjuesish të tjerë të rëndësishëm për sistemin tonë imunitar. Megjithatë shumë nga ndryshimet imunitare që vijnë si pasojë e mungesës së mikroushqyesve përmirësohen me suplemente të tyre. Këshu që duhet të jeni të vëmendshëm ndaj mikroushqyesve, pasi mund të japin efekte të padëshiruara në nivelin imunitar.

SI NDIKON REGJIMI USHQIMOR

Nëse dëshironi të keni një sistem të fortë imunitar, në mënyrë që tju mbrojë nga infeksionet duhet të konsumoni:
Fruta e perime, të pasura me vitamina dhe minerale por dhe antioksidantë
Drithëra integrale dhe bishtaja, për të rregulluar nivelin e insulinës.
Proteinat bimore dhe shtazore për të mos pasur mungesë proteinash.
Yndyrat nga peshku blu, fruta të thata dhe vaj ulliri ekstra i virgjër.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook