Lidhu me ne

Mix

Ushqimet që ju forcojnë sistemin imunitar

Ushqimet që ju forcojnë sistemin imunitar

Këto ditë duket se vjeshta po kalon, ndërsa dimri po troket.

Ushqimet që ne hamë mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tonë imunitar dhe madje të parandalojnë ftohjet e zakonshme. 

Më poshtë po ju prezantoj disa ushqime që ju ndihmojnë të mbështesni sistemin tuaj imunitar.

– Hudhrat përmbajnë sasi të lartë squfuri që ndihmon trupin tuaj të absorbojë zinkun i cili është një përforcues imunitetit.  Zinkun mund ta gjeni në drithërat si orizi i zi dhe buka integrale, etj.

– Qepa

Qepët përmbajnë kuercetinë e cila ka veti anti-inflamatore dhe antivirale.  Mua më pëlqejnë sepse përmirësojnë shijen e pjatave të përditshme.

– Ushqimet e fermentuara

Lakrat turshi, kosi, djathi na pëlqejnë sepse janë të lehta për t’u bërë në shtëpi dhe po aq të lira për t’u blerë në dyqan.  Ata pakësojnë rrezikun për infeksione të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

– Boronicat

 Këto janë të preferuara për ëmbëlsira por përmbajnë shumë antioksidantë e vitaminë C.  Në fakt, ndihmon në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe uljen e inflamacionit.

– Kivi

Është e pasur me vitaminë C, folate, kalium dhe antioksidantë, është treguar se ndihmon në uljen e kohëzgjatjes së ftohjes së zakonshme!

– Limonat

Limonat janë të pasur me vitaminë C, fibra dhe komponime të ndryshme bimore të dobishme.

Në fakt, limonët mbështesin shëndetin e zemrës, kontrollin e peshës dhe shëndetin e sistemit të tretjes.

Këshilla ime: -Shtoni limon ne çdo gotë ujë që pini!

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook