Lidhu me ne

Radar

“Çmendet” Rama / Kërkon të institucionalizojë nxjerrjen e të dhënave personale

Rama “i kënaqur” nga efekti i rrjedhjes së pagave: Çdo qytetar do t’i deklarojë një herë në vit.

Rama “i kënaqur” nga efekti i rrjedhjes së pagave:

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një konferencë me informalitetin. Gjatë fjalës së tij ai u ndal në disa pika, mes tyre edhe në skandalin e rrjedhjes së pagave.

Rrjedha e pagave

Rama tha se rrjedhja e pagave pati edhe efekt pozitiv. Sipas tij, bizneset “kanë reaguar pozitivisht duke reflektuar ndryshimet në lidhje me pagat e punonjësve”.

Kreu i qeverisë bëri me dije se në Këshillimin e ardhshëm Kombëtar qeveria do të pyesë qytetarët nëse duhet publikuar lista e pagave të qytetarëve. E teksa Rama e sheh si positive, bëra publike e pagave nuk u prit mirë nga qytetarët.

“Dalja e pagave në publik. Mendojmë që është e udhës që në këshillimin e ardhshëm kombëtar do i pyesim shqiptar nëse është më mirë që njëherë në vit ti’i bëjmë të gjitha pagat publike”, tha Rama.

Paralajmërimi

Kryeministri paralajmëroi se do të ketë një nismë që përfshin kontrollet për individët që deklarojnë më pak të ardhura dhe bëjnë një jetesë të shtrenjtë, që nuk justifikohet me paratë që ata fitojnë.

“Ne do të shkojmë më tutje në ballafaqimin e pagave të deklaruara me stilin e jetesës.Kjo vlen për ata që marrin paga të larta dhe i shmangen deklarimeve në mënyra të ndryshme.

Ka një nismë për mbylljen e asaj hapësirë kur luhet nga individët për t’u shfaqur si subjekte fizike. Do ecim me kontrolle për boshllëqet që lidhen me deklarimin e të ardhurave me stilin e jetesës. Nuk mund të kesh të ardhura X dhe të kesh shtëpia dhe të ardhura që nuk blihen kurrë me ato të ardhura”, deklaroi Rama.

Nga data 1 qershor do të ndryshojë edhe ligji i tatimit mbi të ardhurat. Ministrja e Financave Delinda Ibrahimaj tha se “Nga data 1 qershor do paraqesim ligjin e ri të tatimit mbi të ardhurat që do targetojë profesionet e lira ato që sot individët çelin biznese ua shesin të tjerë bizneseve si shërbime duke eleminuar pagesën e taksave”.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook