Lidhu me ne

Stil

Fëmijët vegjetarianë apo ata që hanë mish/ Kush rritet më shpejt!

Fëmijët vegjetarianë apo ata që hanë mish/ Kush rritet

Numri i njerëzve që kalojnë në konsumimin e dietave me bazë bimore po rritet në mbarë botën. Gjatë viteve të fundit, ne kemi parë një popullaritet në rritje të alternativave të mishit me bazë bimore, të tilla si tofu, tempeh, seitan, quorn, jackfruit jeshil dhe plot të tjera.

Prindërit që kanë kaluar në dietën vegjetariane po inkurajojnë gjithashtu fëmijët e tyre të konsumojnë më shumë ushqime me bazë bimore. Megjithatë, pak studime kanë vlerësuar ndikimin e dietave vegjetariane në rritjen e fëmijërisë dhe statusin ushqyes. A do të kenë rritje më të mirë fëmijët që hanë mish sesa ata me dietë vegjetariane?

Një studim i publikuar së fundmi në Pediatrics zbuloi se fëmijët që kanë një dietë vegjetariane kanë masa të ngjashme të rritjes dhe të ushqyerit në krahasim me fëmijët që konsumojnë dieta jo vegjetariane. Megjithatë, studimi zbuloi gjithashtu se dieta vegjetariane ishte e lidhur me shanse më të larta të nënpeshës, duke nënvizuar nevojën për planifikim të kujdesshëm të dietës për fëmijët nënpeshë kur merren parasysh dietat vegjetariane.

Studiuesit në Spitalin St. Michael’s të Unity Health Toronto studiuan modelin e dietës (statusi vegjetarian ose statusi jovegjetarian) tek gati 9,000 fëmijë kanadezë të moshës gjashtë muajsh deri në tetë vjeç. Gjetjet treguan se fëmijët që kishin një dietë vegjetariane kishin indeks mesatar të masës trupore (BMI), gjatësi, hekur, vitaminë D dhe nivele të kolesterolit në krahasim me ata që konsumonin mish.

Por studiuesit zbuluan gjithashtu se fëmijët me një dietë vegjetariane kishin pothuajse dyfish më shumë gjasa për të qenë nënpeshë, e cila përcaktohet si nën përqindjen e tretë për BMI.

Studiuesit vunë në dukje se nënpesha është një tregues i nënushqyerjes dhe mund të jetë një shenjë se cilësia e dietës së fëmijës nuk po plotëson nevojat ushqyese të tij për të mbështetur rritjen normale.

Prandaj, për fëmijët që ndjekin një dietë vegjetariane, studiuesit theksuan aksesin tek ofruesit e kujdesit shëndetësor të cilët mund të ofrojnë monitorim të rritjes, edukim dhe udhëzime për të mbështetur rritjen dhe ushqimin e tyre.

Dr. Maguire, i cili është gjithashtu një shkencëtar në Qendrën MAP për Zgjidhjet Urbane të Shëndetit në Spitalin St. Michael, arriti në përfundimin se dietat vegjetariane duket se janë të përshtatshme për shumicën e fëmijëve.

Në komentin e tyre përmbyllës, studiuesit vunë në dukje se dietat vegjetariane vijnë në shumë forma dhe cilësia e dietës individuale mund të jetë mjaft e rëndësishme për rritjen dhe rezultatet ushqyese. Një nga kufizimet e studimit të tyre është se ata nuk vlerësuan cilësinë e dietave vegjetariane. Kështu, ata theksuan nevojën për kërkime të mëtejshme për të shqyrtuar cilësinë e dietave vegjetariane në fëmijëri dhe efektet e tyre në rritjen e fëmijëve.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar10 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil14 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil23 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar31 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook