Lidhu me ne

Aktualitet

Elena Kocaqi: Greqia ndikoi në zgjedhjen e Presidentit, Rama e lejoi!

Elena Kocaqi: Greqia ndikoi në zgjedhjen e Presidentit, Rama e lejoi!

Në emisionin “ Shqip” nga Drita Hila ishte e ftuar historiania Elena Kocaqi për të folur për një sërë çështjesh siç është edhe ajo e zgjedhjes së Presidentit, ku ajo dha kandidaturën e saj.

Kocaqi tha se Greqia ndikoi në procesin e zgjedhjes së Presidentit sepse duan dikë që do pranonte të jepte autorizimin lidhur më çështjen e detit të mbetur pezull mes dy vendeve. Ajo tha se këtë gjë e lejoi kryeministri Rama që të ndodhte.

“Del ministri i jashtëm i Greqisë dhe deklaron se presidenti i ri do bëjë marrëveshje me detin, do jepet autorizimi etj. Kjo tregon që në zgjedhjen e Presidentit kanë dorë edhe fqinjët grekë për shkak të çështjes së detit.

Kjo cënon pavarësinë e Shqipërisë, integritetin dhe sovranitetin e vendit.

Këtë mundësi ia ka dhënë vetëm Rama Greqisë.

Është problem i hapur çështja e detit.

Greqia përpiqet në çdo mënyrë që të gjejë një klauzolë e të hapi më pas problemin e kufirit. Nuk mund të diksutojmë ne çështjen e detit pa hequr Greqia ligjin e luftës”, u shpreh Kocaqi.

MË TEPËR

Radar3 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil5 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil5 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Facebook