Lidhu me ne

Aktualitet

Serbia afirmohet si aktori kryesor në rajon për Rusinë dhe Perëndimin

4 marrëveshjet që u nënshkruan sot në samitin e

Në Serbi po diskutohet me intensitet vizita e pritshme e kancelarit gjerman, Olaf Scholz, që pritet të ketë një fokus mbi marrëdhëniet e Beogradit me Prishtinën. Presidenti serb, Vuçiç, bëri të qartë dy ditë më parë se pavarësisht mesazheve jo të lehta që priten nga vizita e Scholz, Serbia duhet të jetë mirënjohëse ndaj Gjermanisë, por edhe të mbajë parasysh se investimet gjermane punësojnë 77 mijë njerëz në Serbi.

Për analistët serbë, mesazhet e Scholz janë realisht sfiduese, por në politikë nuk duhet patur frikë.

Ai do të vijë me mesazhin se Serbia dhe Kosova duhet të dakordësohen mbi modelin e dy Gjermanive, që do të thotë si dy shtete të pavarura. Ai do të flasë po ashtu rreth zbatimit të reformave në Bosnje dhe Hercegovinë që është një eufemizëm për centralizimin. Ne duhet po ashtu ta linjëzojmë politikën tonë ndaj Rusisë me BE

shprehet analisti, Dragomir Andjelkoviç.

Një tjetër analiste, Suzana Grubjesiç e cilëson vizitën si të një rëndësie të jashtëzakonshme jo vetëm për raportet dypalëshe, por edhe për perspektivën europiane të Serbisë dhe bashkëpunimit rajonal.

Pas Beogradit Scholz do të drejtohet për në Prishtinë dhe unë pres prej tij të rikonfirmojë pozicionin e tij që të gjitha çështjet e rëndësishme duhet të zgjidhen me dialog…Kjo përfshin edhe normalizimin e marrëdhënieve

citohet ajo.

Vizita e kancelarit gjerman vjen pas samitit të Ohrit në kuadër të « Open Balkan” që I jep presidentit serb dorë të lirë të flasë për një menaxhim paqësues në rajon dhe të minimizojë akuzat për militarizim të politikës, apo njëanshmëri me Rusinë. Nga ana tjetër, përqendrimi në Beograd i vizitës flet për rëndësinë që ka tanimë qartazi Serbia si faktor rajonal, pavarësisht se cila është politika e saj. Ajo që ne duhet të kuptojmë është se në emër të kujt do të flasë Vuçiç në takimet me Scholz përderisa po duket qartë se BE-ja e ka shumë të lehtë të ndikojë në Tiranë, ndaj së cilës nuk ka realisht një politikë, por një seli ku vepron njësoj si të ishte në terrenin e vet.

/Respublica.al

MË TEPËR

Radar15 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil19 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil28 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar36 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook