Lidhu me ne

Radar

Joe Biden po e çon SHBA-në në ‘luftë botërore’ – Trump


Biden po e çon SHBA-në në ‘luftë botërore’ – Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump i tha Newsmax se presidenti Biden ka rrënuar ekonominë kombëtare dhe e ka tërhequr vendin drejt një ‘lufte botërore’ për Ukrainën.

Trump shtoi gjithashtu se ai ‘nuk di asgjë’ që do ta ndalonte atë të kandidojë përsëri për postin në 2024.

“Vendi ynë është në telashe të mëdha.” – i tha Trump prezantuesit të Newsmax Eric Bolling.

“Dhe ne jemi në rrezik serioz me atë që po ndodh në Ukrainë dhe me Rusinë. Ju mund të përfundoni në një luftë botërore duke parë mënyrën si po e trajtojnë krizën në Ukrainë. Është çmenduri kjo që po bëjnë. Eshte cmenduri.”

Ish-presidenti këmbënguli se nëse ai do të ishte ende në pushtet, ‘lufta e Ukrainës nuk do të kishte ndodhur kurrë dhe se Rusia nuk do e kishte sulmuar kurrë Ukrainën’.

Trump nuk shpjegoi se si do ta kishte parandaluar konfliktin, por këmbënguli se Amerika ishte ‘respektuar’ nën administratën e tij, duke pretenduar se ai gjithashtu ‘do kishte bërë një marrëveshje’ me Iranin mbi ambiciet e tij bërthamore brenda një jave pas rizgjedhjes së tij në 2020, në vend të negociatave të ngecura që po zhvillohen tani.

Pozicioni i Trump për Ukrainën ka ndryshuar që kur Rusia nisi operacionin e saj ushtarak atje në fund të shkurtit.

Pasi i tha Fox News në mars se do dërgonte nëndetëse të armatosura bërthamore për të lëvizur lart e poshtë brigjeve të Rusisë’, ai bëri thirrje në prill për një fund të negociuar të konfliktit. Trump që atëherë e ka kritikuar Bidenin për dërgimin e dhjetëra miliardave ndihma ushtarake në Kiev, duke deklaruar se ndezja e konfliktit do të ‘çonte në Luftën e Tretë Botërore’.

Trump u fajësua gjithashtu në vitin 2020 për ndalimin e përkohshëm të ndihmës ushtarake prej 391 milionë dollarësh, pasi ai e shtyu presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të shtypte korrupsionin në vendin e tij, përfshirë marrëdhëniet e supozuara të korruptuara të biznesit të familjes Biden në Ukrainë.

Trump u përqendrua në intervistën e tij te gjendja e rëndë e ekonomisë amerikane, e rrënuar nga një normë inflacioni e lartë 40-vjeçare dhe çmimet rekord të gazit. Ish-presidenti fajësoi administratën Biden për rritjen e kostove të karburantit.

Lidhur me besimin e përhapur se ai do kandidojë përsëri për presidencën në vitin 2024, Trump i tha gazetarit: “Unë nuk di asgjë që do të më ndalonte të konkurroja. Unë e dua vendin tonë, do të bëj atë që është e drejtë për vendin tonë.” – përfundoi ai.

MË TEPËR

Radar10 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil13 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil23 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar31 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook