Lidhu me ne

Stil

Nuk keni oreks në mëngjes/ Këto mund të jenë arsyet

Nuk keni oreks në mëngjes/ Këto mund të jenë arsyet

Nuk keni oreks në mëngjes/ Këto mund të jenë arsyetFoto ilustruese

Të gjithë kemi dëgjuar se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por të gjithëve na qëllon që të mos jemi të uritur në mëngjes. Sipas specialistëve mungesa e urisë në mëngjes mund të jetë një shenjë e një problemi serioz ashtu edhe siç mund të jetë diçka shumë normale dhe nuk mund të ketë asgjë për t’u shqetësuar. Arsyet që kemi renditur më poshtë mund t’iu ndihmojnë që të kuptoni pse nuk ndiheni të uritur në mëngjes.

Keni ngrënë shumë mirë në darkë përpara

Veçanërish nësë keni ngrënë një vakt të pasur me yndyrë apo proteina. Këta makronutrientë mund të ngadalësojnë zbrazjen e stomakut tuaj dhe t’ju mbajnë të ndiheni më të ngopur deri në mengjës.

Nivelet e hormoneve tuaja ndryshojnë  brenda natës.

Gjatë natës dhe gjatë gjumit, nivelet e disa hormoneve në trupin tuaj luhaten. Kjo mund të ndryshojë oreksin tuaj. Sipas disa hulumtimeve nivelet e epinefrisë e njohur ndryshe dhe si adrenalinë  priren të jenë të larta në mëngjes.

Besohet se ky hormon shtyp oreksin duke ngadalësuar shkallën me të cilën stomaku juaj zbrazet dhe duke rritur ndarjen e karbohidrateve të ruajtura në mëlçi dhe muskuj për të ushqyer trupin tuaj.

Ndiheni të shqetësuar ose të dëshpëruar

Si ankthi ashtu edhe depresioni mund të ndikojnë ndjeshëm në nivelin tuaj të urisë. Përveç simptomave të tilla si shqetësimet e gjumit, lodhja dhe humbja e interesit, depresioni mund të shkaktojë ndryshime të oreksit.

Shtatëzania

Rreth 80% e femrave gjatë shtatzanisë zgjohen në mëngjes me të vjella. Si rrjedhoje, nuk kanë dëshireë për të ngrënë mëngjëes.Përveç të vjellave në mëngjes, shtatzënia mund të shkaktojë simptoma të tjera që reduktojnë urinë si dispepsi, fryrje dhe zbrazje të vonuar në stomak.

Jeni i sëmurë

Infeksionet e frymëmarrjes si ftohje grip apo pneumonia ju bëjnë të ndiheni më pak të uritur.  Pasi këto  sëmundje mund të shkaktojnë  gjithashtu simptoma që reduktojnë  urinë dhe oreksin. Këto infeksione gjithashtu kufizojnë shqisat tuaja të shijes dhe nuhatjes, të cilat mund të zvogëlojnë oreksin tuaj dyukë përfshirë dhe të vjellat.

Keni probleme me tiroiden

Humbja e oreksit mund të jetë shënjë e hipotirozimit ose thënë ndryshe, uljes së funksionit të tiroidës.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook