Lidhu me ne

Stil

9 arsyet shkencore pse po shtoni në peshë

9 arsyet shkencore pse po shtoni në peshë

oebbess

Më shumë se gjysma e popullsisë së botës është mbipeshë dhe kjo nuk është rastësi! Problemet tona me shëndetin janë rezultat i disa faktorëve, prandaj edhe nuk duhen fajësuar vetëm ushqimet e shpejtai që hamë në rrugë. Studiuesit kanë bërë investigime të mirëfillta dhe kanë analizuar rezultatet që çojnë në këto nëntë arsye që po ju rendisim më poshtë:

1. Po shmangen vaktet në shtëpi, me familjen. Ushqimet e shtëpisë na mbrojnë nga obeziteti!
2. Viti i lindjes! Nëse keni lindur pas vitit 1942 rreziku për të qenë obez është më i madh.
3. Muzika klasike në restorant! Me këtë muzik në sfond, konsumohet më shumë ushqim.
4. Puna gjatë natës. Puna me turne çrregullon ushqyerjen dhe dëmton ciklin fiziologjik.
5. Mungesa e gjumit! Është provuar shkencërisht që orët e pakta të gjumit, gjatë natës, ju bëjnë të shtoni në peshë.
6. Mjedisi i ndotur!
7. Qëndrimi për një kohë të gjatë përpara televizorit.
8. Stresi, depresioni, ankthi!
9. Ushqimet që nuk përmbajnë yndyrë natyrale, jo të shtuar!

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook