Lidhu me ne

Stil

Çfarë është stresi social dhe pse e plak dyfish sistemin tonë imunitar!

Çfarë është stresi social dhe pse e plak dyfish sistemin tonë imunitar!

Çfarë është stresi social dhe pse e plak dyfish sistemin

Stresi social si diskriminimi dhe problemet familjare, së bashku me problemet e punës dhe parave, mund të kontribuojnë në plakjen e parakohshme të sistemit tuaj imunitar, zbuloi një studim i fundit. Kjo është një goditje e dyfishtë, pasi sistemi imunitar tashmë përkeqësohet me kalimin e moshës.

A jetojnë më gjatë optimistët? Sigurisht që po!

Plakja imune mund të çojë në kancer, sëmundje të zemrës dhe kushte të tjera shëndetësore të lidhura me moshën dhe të zvogëlojë efektivitetin e vaksinave, si Covid-19, sipas autorit kryesor Eric Klopack, një studiues postdoktoral në Shkollën Leonard Davis të Gerontologjisë të Universitetit të Kalifornisë Jugore.

“Njerëzit me rezultate më të larta stresi kishin profile imunitare më të vjetra, me përqindje më të ulëta të luftimit të sëmundjeve dhe përqindje më të larta të qelizave T të konsumuara”, tha Klopack.

Qelizat T janë disa nga mbrojtësit më të rëndësishëm të trupit, duke kryer disa funksione kryesore. Qelizat T “vrasëse” mund të eliminojnë drejtpërdrejt qelizat e infektuara me viruse dhe kancerin, dhe të ndihmojnë në pastrimin e të ashtuquajturave “qeliza zombie”, qeliza të vjetra që nuk ndahen më, por refuzojnë të vdesin.

Qelizat e vjetra janë telash më vete sepse ato çlirojnë një sërë proteinash që ndikojnë në indet përreth tyre. Qeliza të tilla janë treguar se kontribuojnë në inflamacionin kronik. Ndërsa grumbullohen gjithnjë e më shumë në trup, ato nxisin kushtet e plakjes, të tilla si osteoporoza , sëmundja pulmonare obstruktive kronike dhe sëmundja e Alzheimerit.

Përveç zbulimit se njerëzit që raportuan nivele më të larta të stresit kishin më shumë qeliza zombie, Klopack dhe ekipi i tij zbuluan se ata kishin gjithashtu më pak qeliza T “naive”, të cilat janë qelizat e reja dhe të freskëta të nevojshme për të përballuar pushtuesit e rinj.

Studimi i Klopack, i botuar në Proceedings of the National Academy of Sciences , analizoi biomarkerët e gjakut të 5744 të rriturve mbi 50 vjeç të mbledhur si pjesë e Studimit të Shëndetit dhe të Pensionit, një studim afatgjatë kombëtar i streseve ekonomike, shëndetësore, martesore dhe familjare në amerikanët e moshuar. Studimi zbuloi se lidhja midis ngjarjeve stresuese të jetës dhe më pak qelizave T mbeti e fortë edhe pas kontrollit të arsimit, pirjes së duhanit, pijeve, peshës dhe racës ose përkatësisë etnike.

Megjithatë, kur u morën parasysh dieta e dobët dhe mungesa e stërvitjes, disa nga lidhja midis niveleve të stresit social dhe sistemit imunitar të plakur u zhduk.

Ky zbulim tregon se sa shumë plaket sistemi ynë imunitar kur jemi të stresuar është nën kontrollin tone dhe mund ta përmirësojmë sajemi në kohë.

/CNN

MË TEPËR

Stil49 sekonda më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar9 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil5 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Facebook