Lidhu me ne

Stil

Tension i lartë gjatë shtatzanisë? Ja si mund ta trajtoni

Tension i lartë gjatë shtatzanisë? Ja si mund ta trajtoni

Preeklampsia është një ndërlikim i zakonshëm dhe i rrezikshëm i shtatzënisë që shkakton presion të lartë të gjakut dhe proteina të tepërta në urinë. Në mënyrë tipike, ajo ndodh gjatë tremujorit të tretë ose shumë shpejt pas lindjes, por mund të ketë një mënyrë të thjeshtë për ta parandaluar atë.

Nëse jeni shtatzënë, preeklampsia mund të shkaktojë anomali të veshkave dhe mëlçisë, probleme me koagulimin e gjakut, dhimbje koke, goditje në tru dhe madje edhe vdekje. E bën më të vështirë dërgimin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit tek një fetus në rritje. Dhe është e lidhur me lindjen e parakohshme dhe peshën e ulët të lindjes tek foshnjat. Megjithatë, një aspirinë me dozë të ulët ditore mund të ndihmojë në parandalimin e shumë prej këtyre problemeve, sipas një deklarate të fundit nga Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të SHBA (USPSTF).

Kush ka më shumë gjasa të zhvillojë preeklampsi?

Ndërsa preeklampsia mund të ndodhë pa asnjë paralajmërim, disa faktorë rreziku e bëjnë më të mundshëm që të ndodhë:

bartja e binjakëve ose trinjakëve

duke pasur diabet

duke qenë 35 vjeç e lart

obezitet, i përshkruar si një indeks i masës trupore (BMI) më i madh se 30

Tensioni i lartë i gjakut para shtatzënisë

sëmundje të veshkave ose një çrregullim autoimun.

Çfarë rekomandon grupi i punës për të ndihmuar në parandalimin e preeklampsisë?

Në deklaratën e vitit 2021, USPSTF rekomandon që mjekët të përshkruajnë një aspirinë me dozë të ulët ditore (81 mg) për gratë me rrezik të lartë për preeklampsi. Aspirina duhet të fillohet në fund të tremujorit të parë (12 javë të shtatzënisë) dhe të vazhdojë deri në lindje.

Kjo mbështet një rekomandim të mëparshëm nga grupi i punës në vitin 2014. Dhe më e rëndësishmja, deklarata pasqyron gjetjet nga një rishikim sistematik i fundit i kërkimit. Rishikimi shqyrtoi rolin e aspirinës në parandalimin e preeklampsisë dhe nëse aspirina mund të zvogëlojë komplikimet tek shtatzënat, fetuset dhe të porsalindurit. Ai gjithashtu ekzaminoi sigurinë e aspirinës me dozë të ulët në shtatzëni.

Çfarë zbuloi rishikimi?

Tridhjetë e katër prova klinike të rastësishme që krahasonin aspirinë me dozë të ulët dhe ilac tjetër (një pilulë sheqeri) u përfshinë në analizë. Shumica e pjesëmarrësve në prova ishin të rinj.

 Sigurimi i aspirinës me dozë të ulët për ato që ishin në rrezik të lartë të preeklampsisë uli me sukses rrezikun për:

Zhvillimin e preeklampsisë

Lindja e parakohshme (lindjet para javës së 37 të shtatzënisë)

kufizimi i rritjes (foshnjat e vogla)

vdekja e fetusit dhe e të porsalindurit për shkak të preeklampsisë.

Rishikimi shqyrtoi nëse përdorimi i aspirinës çoi në më shumë probleme të gjakderdhjes. Kur krahasojmë grupin e aspirinës dhe grupin e ilacit tjetër, nuk ka pasur dallime në problemet e gjakderdhjes, të tilla si hemorragjia e nënës pas lindjes, gjakderdhja e trurit të fetusit dhe ndarja e placentës nga muri i mitrës shumë herët.

Kush duhet të marrë aspirinë me dozë të ulët gjatë shtatzënisë?

Në përgjithësi, përfitimet e marrjes së aspirinës me dozë të ulët tejkalojnë rreziqet për disa gra shtatzëna. Mjeku mund ta rekomandojë nëse:

keni pasur preeklampsi më parë

tashmë keni presion të lartë të gjakut ose diabet

jeni bartës të shumëfishtë, si binjakë ose trenjakë

kanë sëmundje të veshkave ose autoimune

Është e rëndësishme të dini se ka edhe faktorë rreziku të moderuar për t’u marrë parasysh. Kur kombinohen, ato mund të rrisin mundësinë e preeklampsisë dhe komplikimeve të saj. Mjeku mund të rekomandojë aspirinë me dozë të ulët nëse keni dy ose më shumë nga këta faktorë:

të keni fëmijën e parë

duke pasur obezitet

të kesh një nënë ose motër që kishte preeklampsi

duke qenë 35 vjeç e lart

ngjizje me fekondim in vitro (IVF)

duke pasur një fëmijë më parë i cili ishte i vogël për moshën gestacionale

duke pasur një rezultat të vështirë shtatzënie në të kaluarën.

Shpërndarja e pabarabartë e kujdesit shëndetësor dhe stresi social dhe mjedisor, e bëjnë preeklampsinë dhe ndërlikimet e saj më shumë të ngjarë të ndodhin tek gratë shtatzëna që kanë të ardhura më të ulëta. Prandaj, grupi i punës rekomandon aspirinë me dozë të ulët për këto grupe edhe nëse kanë vetëm një faktor rreziku të moderuar.

MË TEPËR

Radar24 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil28 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil37 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar45 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook