Lidhu me ne

Stil

Si të bëni një screenshot nga kompjuteri? Ka dy mënyra të thjeshta dhe falas

Si të bëni një screenshot nga kompjuteri? Ka dy mënyra të thjeshta dhe falas

Si të bëni një screenshot nga kompjuteri? Ka dy mënyra të thjeshta dhe falas

Pasi të shohim se çfarë ndodh kur instaloni Windows 11 pa kërkesa, le të kthehemi te shfletimi i veçorive të sistemit operativ Microsoft për t’iu përgjigjur një pyetjeje mjaft të njohur.

Sot, në fakt, do të merremi me mënyrën se si të kapni një screen në Windows. Në fakt, ekzistojnë dy metoda dhe të dyja janë tepër të thjeshta dhe efektive dhe nuk kërkojnë që ju të mbani mend shkurtoret komplekse ose kombinimet e tasteve.

Qasja më e thjeshtë dhe spartane përfshin përdorimin e tastit të dedikuar “Stamp” (ose “Prnt” në anglisht), zakonisht i vendosur në pjesën e sipërme djathtas të tastierës. Pasi të keni zgjedhur ekranin për të kapur, shtypja e këtij butoni do të ruajë pamjen e ekranit në kujtesën e fragmenteve, pa treguesin e miut (i cili nuk do të shfaqet).

Pasi të jetë kryer ky hap, mjafton të hapni një program vizatimi ose redaktimi fotografish të çdo lloji, duke përfshirë Paint-in e famshëm, të integruar në sistem. Hapni Paint, thjesht shtypni CTRL + V për të ngjitur (ose përdorni ikonën e duhur lart majtas, menjëherë poshtë tastit File.

Metoda e dytë, shumë më performuese, kërkon hapjen e aplikacionit Screenshot Capture, i cili është gjithashtu i parainstaluar në sistemin operativ. Nga këtu, duke klikuar te “E re”, do të ftojmë të zgjedhim zonën që do të kapet dhe më pas mund ta modifikojmë sipas dëshirës tonë dhe ta ruajmë direkt nga mjeti në dosjen e dëshiruar të Windows 11.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook