Lidhu me ne

Stil

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të sheqerit

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të sheqerit

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

Të gjithë e dimë se frutat kanë sheqer . Mund të mos jetë aq i dëmshëm sa ëmbëlsirat dhe ushqimet e përpunuara, por nuk e ndalon dhjamosjen dhe ngarkimin e kalorive, veçanërisht nëse jemi mësuar të konsumojmë fruta në sasi të mëdha.

Por ka disa fruta që përmbajnë një sasi të vogël sheqeri dhe për këtë arsye mund t’i konsumojmë me lehtësi.

Kumbulla

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

Kumbullat kanë 9 gr. sheqer për 100 gr. fruta. Megjithatë, porcioni i rekomanduar është vetëm 30 g, pra 2.7 g. sheqer.

Luleshtrydhet

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

Luleshtrydhet janë një nga frutat më të lehta për sa i përket kalorive. Në 100 g përmbajnë vetëm 4 g. sheqer. I njëjti raport gjendet edhe te boronicat.

Manaferrat

Sasia e rekomanduar ditore, 50 gr. fruta, ka një përmbajtje prej 4,5 g. sheqer.

Kajsi

Edh Kajsia ka të njëjtën sasi sheqeri si në frutat e lartpërmendura, për 100 gr. Megjithatë, sasia ditore është zakonisht 65 g, pra 5,85 g sheqer për racion. 

Limonët

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

As që duhej ta fusnim në listë pasi limoni është fruti i thartë i shquar.  Ai ka një përmbajtje prej vetëm 2 g. sheqer për 100 gr.

Mandarina

9 gr sheqer për 100 gr. Nëse jeni mësuar të konsumoni me dhjetëra mandarina duke menduar se nuk kanë shumë kalori, ndoshta e keni gabim.

Kivi

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

Përmban 9 gr sheqer për sasinë 100 gr. Megjithatë sasia e rekomanduar ditore, është 75 gr.

Pjepri

Përmban 6gr. sheqer për 100 g, por pjesa e rekomanduar ditore është 120 gr.

Shalqiri

Këto janë frutat me përmbajtjen më të ulët të

Sasia e rekomanduar ditore e shalqirit është 100 g, e cila përmban 7 g. sheqer. 

Frutat e mëposhtme kanë përmbajtjen më të lartë të sheqerit:

Rrush i bardhë: 16 g sheqer / 100 g

Fiku: 13 g sheqer / 100 g

Banane: 15,6 gr. sheqer / 100 gr.

MË TEPËR

Radar17 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil20 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil30 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar38 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook