Lidhu me ne

Stil

Për të gjitha nënat e ardhshme/ Sa kafe duhet të konsumoni gjatë shtatzënisë

Për të gjitha nënat e ardhshme/ Sa kafe duhet të konsumoni gjatë shtatzënisë

Për të gjitha nënat e ardhshme/ Sa kafe duhet të konsumoniFoto ilustruese

Shtatzënia është një kohë kur grave u kërkohet t’i kushtojnë më shumë vëmendje se zakonisht shëndetit, stilit të jetesës dhe dietës së tyre. Dhe pikëpyetja më  e madhe në këtë periudhe  është nësë  mund të pijnë kafe dhe sa kafe duhet të pijnë.

Gjinekologët këshillojnë se një filxhan kafe në ditë është e lejueshme ose 150-200miligramë kafe.

Kjo varet dhe nga sasia e kafeinës që mund  ketë një filxhan kafe. Ndaj si një alternativë e kafes mund të konsumoni kafe pa kafeinë. Por mos harroni se kafeina mund të gjendet edhe te ushqimet dhe pije te tjera si çaji çokollata dhe pije energjike.

Kafeina e tepërt gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme me rritjen dhe zhvillimin e foshnjës.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil3 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook