Lidhu me ne

Stil

Viena, qyteti më i jetueshëm në botë

Vjena, qyteti më i jetueshëm në botë

Vjena, qyteti më i jetueshëm në botë

Jeta po kthehet në normalitet. Njerëzit kanë nisur ta shijojnë jetën nga fillimi me ato gjërat e vogla që sjellin qetësi, paqe, gëzim dhe lumturi. Në Vjenë. Aty jetohet më mirë se kudo tjetër, sipas një studimi të ri.

Madje Vjenën shumë e quajnë Lebenskunst, që përkthehet, arti i të jetuarit mirë.

Dhe tani që restorantet dhe muzetë në kryeqytetin austriak janë rihapur, ai është përsëri vendi i përsosur për të jetuar me art.

Për herë të tretë në pesë vitet e fundit, Vjena është në krye të renditjes së Eiu. Qyteti ofron shumë mundësi për kulturë dhe argëtim, si dhe infrastrukturë të mirë dhe stabilitet të përgjithshëm. Pesë qytete të tjera të vogla evropiane përfshihen në dhjetëshen e parë, duke përfituar gjithashtu nga lehtësimi i kufizimeve të Covid-19. Megjithatë që nga viti i kaluar Parisi dhe Londra, për shkak të problemeve me krimin, kanë zbritur disa vende nga renditja.

Projektuar fillimisht si një mjet për të ndihmuar kompanitë të caktojnë kompensime për vështirësitë si pjesë e paketave të zhvendosjes së emigrantëve, indeksi i Eiu vlerësoi kushtet e jetesës në 172 qytete (nga 140 vitin e kaluar) bazuar në më shumë se 30 faktorë. Këto grupohen në pesë kategori: stabilitet, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe infrastrukturë. Ky është viti i dytë në të cilin indeksi përfshin tregues të lidhur me Covid-in; këto vlerësojnë sesi çdo qytet është përballur me rritjen e kërkesës për institucionet e kujdesit shëndetësor dhe me mbylljet ose kufizimet e kapaciteteve për shkollat, restorantet dhe mjediset kulturore.

Tre qytete kanadeze janë zhvendosur në dhjetëshen e parë, ndërsa Nju Jorku, Los Anxhelosi dhe Washington DC janë përmirësuar të gjitha krahasuar me vitin e kaluar.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil3 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil3 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil3 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil3 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil3 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil3 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil3 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil3 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook